سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

توسعه کشت پسته، زعفران، گیاهان دارویی و گل محمدی را در برنامه داریم - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

توسعه کشت پسته، زعفران، گیاهان دارویی و گل محمدی را در برنامه داریم

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت: استان کرمانشاه از نظر توسعه باغات جزو استان‌های توسعه نیافته است.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، خسرو شهبازی در همایش توسعه باغات در اراضی شیب‌دار که امروز(26 بهمن) در کرمانشاه برگزار شد، رتبه استان کرمانشاه را در توسعه باغات در کشور بیست و هفتم اعلام کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با بیان اینکه 18.5 درصد مجموع اراضی کشاورزی کشور به باغات اختصاص دارد، افزود: تنها 4.3 درصد مجموع اراضی کشاورزی استان کرمانشاه به باغات اختصاص دارد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه استان کرمانشاه از نظر سطح باغات جایگاه خوبی در کشور ندارد، گفت: در حوزه باغات از نظر عملکرد در واحد سطح جایگاه استان در کشور جایگاه خوبی است، تا آنجا که به استثنای گیلاس و هلو از نظر بقیه تولیدات باغی از میانگین کشور بالاتریم.

شهبازی با تاکید بر اینکه هدف از توسعه باغات تنها تولید میوه بیشتر نیست، افزود: افزایش پوشش سبز و پدیده ترسیب کربن که در پی آن کاهش میزان CO2 و جلوگیری از افزایش دمای هوا دنبال می‌شود، از دیگر مزایای توسعه باغات است.

شهبازی ادامه داد: توسعه باغات جلوگیری از فرسایش خاک و مقابله با پدیده ریزگردها را نیز به دنبال دارد. رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه تصریح کرد: افزایش میزان تولیدات باغی استان به 375 هزار تن، اصلاح باغات فرسوده، توسعه باغات به روش‌های نوین و متراکم، توسعه محصولات گلخانه‌ای و... در برنامه سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه قرار دارد. شهبازی در ادامه با بیان اینکه شهرستان‌های سنقروکلیایی، صحنه، دالاهو، کرمانشاه، روانسر، جوانرود و... پتانسیل‌های خوبی برای توسعه باغات دیم دارند، افزود: بر اساس مطالعات صورت گرفته بادام و انگور به دلیل میزان دما، میزان بارش‌ها و... شرایط خوبی برای کشت در استان دارند.

شهبازی تاکید کرد: توسعه کشت پسته، زعفران، گیاهان دارویی و گل محمدی را در استان در برنامه داریم. وی در ادامه با اشاره به سطح 123 هکتاری باغات پسته در استان گفت: در تمام شهرستان‌های استان کرمانشاه به‌جز شهرستان قصرشیرین امکان ایجاد باغات پسته وجود دارد.

شهبازی از توسعه کشت زعفران به عنوان نماد اقتصاد مقاومتی در استان یاد کرد و افزود: با آزمایش‌های صورت گرفته زعفران تولیدی در استان کرمانشاه از نظر کیفیت حتی از انواع زعفران ممتاز خراسان رضوی نیز مرغوبتر بوده است و لذا توسعه این کشت در استان دنبال می شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه در ادامه با بیان اینکه زاگرس به اندازه تمام قاره اروپا تنوع گونه‌های گیاهی دارد، افزود: ظرفیت خوبی برای توسعه گیاهان دارویی در استان وجود دارد. شهبازی با بیان اینکه 4.4 درصد تولیدات گیاهان دارویی کشور مختص استان کرمانشاه است، گفت: امکان توسعه انواع گیاهان دارویی در استان وجود دارد.

شهبازی با اشاره به کشت سالانه 210 هکتاری گل محمدی در استان کرمانشاه افزود: استان کرمانشاه ظرفیت خوبی برای تولید گل‌محمدی دارد و حتی برند محصول ارگانیک را در نیز در زمینه تولید این محصول اخذ کرده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با بیان اینکه شهرستان صحنه با برخورداری از 19 درصد باغات استان کرمانشاه بیشترین باغات این استان را دارد، افزود: شهرستان اسلام آبادغرب نیز کمترین سطح باغات را در استان کرمانشاه دارد. به گفته شهبازی، استان کرمانشاه از نظر تولید انجیر بعد از استان‌های فارس و لرستان رتبه سوم کشور را در اختیار دارد.