جهش تولید | چهارشنبه، ۱ بهمن ۱۳۹۹

خواص ضدسرماخوردگی "ترخینه" تا 70 درصد واقعی است - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

خواص ضدسرماخوردگی "ترخینه" تا 70 درصد واقعی است

خواص ضد سرماخوردگی ترخینه

عضو هیات علمی دانشکده دامپزشکی کرمانشاه معتقد است: خواص ضد سرماخوردگی "ترخینه" 60 تا 70 درصد واقعی است.
دکتر مصطفی رزمجو در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه کرمانشاه، با اشاره به اینکه امروزه تمایل به استفاده از داروهایی با منشاء مواد طبیعی و گیاهی بسیار بیشتر است، ادامه داد: متاسفانه در تمام دنیا در خصوص مواد طبیعی که می‌تواند خواص درمانی داشته باشد خرافات و اشتباهاتی وجود دارد.
وی ادامه داد: گاهی بر اساس برخی از این خرافات از موادی برای درمان مشکلات و بیماری‌ها استفاده می‌شود که نه تنها جنبه علمی ندارد، بلکه می‌تواند منجر به آسیب شود.
وی گفت: بهتر است اگر باوری نسبت به خواص درمانی مواد طبیعی و گیاهی وجود دارد با بررسی و پژوهش‌های دانشگاهی، پایه علمی پیدا کند.
رزمجو یادآوری کرد: از همین رو از حدود سه یا چهار سال قبل بررسی در مورد خواص ترخینه را آغاز کردم که بر اساس نتایج این بررسی این باور که ترخینه ضد سرماخوردگی است 60 تا 70 درصد صحت دارد.
وی یادآوری کرد: ترخینه از جمله مواد غذایی است که به علت نوع فرآیند ساخت و مواد تشکیل دهنده آن، اصطلاحا غذای کارا (Functional Food) نامیده شده و به عنوان یکی از مواد غذایی اقوام غرب کشور از جمله استان‌های ایلام، لرستان، کردستان و کرمانشاه بوده است.
 این استاد دانشگاه  گفت: در گذشته مردم برای افزایش مواد مغذی و خوش خوراک کردن غلاتی مانند گندم، آن را  در موادی مانند دوغ که خاصیت تخمیر کنندگی دارد، نگهداری کرده و برای افزایش مدت ماندگاری این ماده غذایی، از شیوه افزودن نمک و خشک کردن بهره جسته که در نهایت منجر به ایجاد ترخینه شده است.
رزمجو با اشاره به وجود باکتریهای مفید "لاکتوباسیلوس" در ترخینه خیس، عنوان کرد: این باکتری مفید زمینه‌ساز خواص پروبیوتیک ترخینه است و این باکتری وقتی که تکثیر می‌شود مانع از تکثیر سایر میکروب‎‌های بد در دستگاه گوارش خواهد شد.
وی معتقد است: گونه و سوش باکتری لاکتوباسیلوس با توجه به مناطق مختلف دنیا متفاوت بوده و در تحقیقات جدید، انواع خاصی از این باکتری در استان‌های غرب کشور شناسایی و به ثبت رسیده است.
به گفته این عضو هیات علمی دانشکده دامپزشکی کرمانشاه به همین دلیل ترخینه‌ خیس که هنوز خشک نشده و یا پس از خشک شدن دوباره در آب خیس شده، دارای خواص پروبیوتیک است.
رزمجو با اشاره به استفاده از ترخینه به صورت کاملا پخته  و اینکه احتمال زنده ماندن باکتری‌های مفید و تاثیر خواص پروبیوتیکی ترخینه منتفی است، افزود: اما تاثیر درمانی و ضدسرماخوردگی ترخینه پخته را می‌توان ناشی از وجود موادی بنام باکتریوسین دانست.
وی اظهار کرد: لاکتوباسیلوس ها در زمان رشد و تکثیر، اقدام به تولید و دفع موادی می کنند که  برای سایر میکروارگانسیم‌ها از جمله باکتری‌ها و ویروس‌های بیماری‌زا، مضر و کشنده است و باکتریوسین نامیده می‌شود.
رزمجو با بیان اینکه اغلب این باکتریوسین‌ها نسبت به حرارت مقاوم هستند، تصریح کرد: وجود اینگونه مواد در ترخینه‌ای که به صورت یک سوپ گرم و آبکی به مصرف می‌رسد، خواص درمانی آن را در حالت سرماخوردگی افزایش می دهد.
وی در ادامه از وجود مواد شبه هورمون "استروژن" در ترخینه خبر داد که ناشی از تخمیر گندم در دوغ بوده و یکی دیگر از خواص ترخینه است و تحقیقات دانشگاهی در مدلهای حیوانی، نشانگر تاثیر مثبت آن در افزایش سطح سلامتی حیوانات آزمایشگاهی است.
این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه فرآیند و پروسه تولید ترخینه باید در شرایط بهداشتی انجام شود تا از آلودگی این ماده غذایی مفید ممانعت شود، بر لزوم استفاده از مواد اولیه مرغوب در تولید آن تاکید کرد.
به گفته رزمجو در صورت عدم اطمینان مصرف کنندگان از منشاء و شرایط تولید ترخینه، بهتر است از خرید و مصرف ترخینه‌های غیربهداشتی اجتناب شود، زیرا عوارض مصرف چنین ترخینه‌های غیربهداشتی بسیار زیاد است.