رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۴ اسفند ۱۳۹۸

ابرازرضایت مدیرکل ثبت آثار معنوی و طبیعی کشور از ساماندهی معبد آناهیتا - نمایش محتوای خبر

 

 

ابرازرضایت مدیرکل ثبت آثار معنوی و طبیعی کشور از ساماندهی معبد آناهیتا

ابرازرضایت مدیرکل ثبت آثار معنوی و طبیعی کشور ازساماندهی معبد آناهیتا

مدیرکل ثبت آثار و حفظ و احیا میراث معنوی و طبیعی کشور روز شنبه از مرحله نخست ساماندهی معبد آناهیتا کنگاور بازدید و از روند اجرای آن اظهار ابراز رضایت کرد.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کنگاور در حاشیه این بازدید به ایرنا گفت: فرهاد نظری و هیات همراه از اقدام های انجام شده در معبد آناهیتا از قبیل ایجاد مسیرهای گردشگری، کارگاه آموزشی سنگ تراشی و پاک کردن سنگهای داخل معبد و نظافت کامل محوطه ابراز رضایت کرد.

منوچهر پاشایی افزود: نظری خواستار رسیدگی به بناهای تاریخی شهرستان کنگاور از جمله منزل قدیمی ساری اصلانی شد و در خصوص تامین اعتبار برای مرمت و تعمیرات اساسی این واحد ثبتی قوی پیگیری لازم را داد.

وی همچنین اضافه کرد: مدیر پایگاه پژوهشی معبد آناهیتا نیز در این بازدید خواستار راه اندازی موزه مردم شناسی و ساماندهی آن در کنگاور شد. پاشایی ادامه داد: مدیر میراث فرهنگی شهرستان برای پیگیری و در اختیار قرار دادن اعتبارات لازم برای این امر مهم خواستار حمایت و مساعدت مسئولین کشوری و استانی است.

پاشایی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه کنگاور دروازه شرقی ورود گردشگران به کرمانشاه و استانهای غربی است، ساخت تابلو خیرمقدم به گردشگران و میهمانان، ساماندهی مناطق تفریحی و توریستی و احیای خانه های تاریخی و ایجاد هتل و یا اقامتگاه از نیازهای ضروری این شهرستان تاریخی است.

آناهیتا ایزد بانوی آبهای روان، زیبایی، فراوانی و برکت در دوران پیش از اسلام بوده و این بنا بر روی تپه طبیعی با حداکثر ارتفاع 32 متر نسبت به سطح زمین های اطراف ساخته شده است. شهرستان کنگاور با جمعیتی افزون بر 85 هزار نفر در 94 کیلومتری شرق کرمانشاه واقع شده و دروازه ورودی این استان غربی محسوب می شود.