جهش تولید | جمعه، ۲ آبان ۱۳۹۹

آبشار آب‌سفید - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

آبشار آب‌سفید

آبشار آب سفید یکی از آبشارهای شهرستان الیگودرز استان لرستان است. آبشار آب سفید معروف به عروس زیبای آبشارهای ایران می‌باشد .این آبشار در جنوب شرقی این استان و در دامنه کوه های زاگرس و در کنار کوه بلند قالی کوه در بخش بشارت زلقی از شهرستان الیگودرز قرار گرفته‌ است و دسترسی به آن با جاده از شهر الیگودرز امکان پذیر است

.آب این آبشار از دل تونلی در دل یک کوه سنگی بیرون می‌ آید. ارتفاع آبشار ۷۰ متر و عرض تاج آن در فصل پر آبی حدود ۸ متر می‌ باشد.این آبشار به رود رودبار لرستان می‌پیوندد و سرانجام به دز می‌ریزد. می‌توان گفت به علت اینکه آب آن به صورت مخلوط با هوا بر اثر برخورد با سنگ‌ها به شکل حباب سفید در می‌آید به آب سفید معروف شده است. خود آبشار در دره‌های تاریک که در اثر فعالیت‌های زمین شناختی و فرسایش توسط آب در چند هزار سال بوجود آمده قرار دارد.جاده آبشار آب سفید الیگودرز بسیار دیدنی است، به گونه‌ای که ‌هر رهگذر را مسحور جلوه‌های زیبا و بی بدیل خود می‌کند. در طول راه، چندین رودخانه پر آب با کناره‌های بسیار زیبا و دیدنی و روستاهای كوچك و بزرگی به چشم می‏‌خورد که مناظر زیبا و بسیار بدیعی را به همراه چشم‏‌اندازهای طبیعی، كوهستانی و جنگلی به وجود آورده است.

آبشار آب سفید در زیبایی با هیچ پدیده‌ای قابل مقایسه نیست و مشابهی ندارد.این عروس زیبا ‌تنها می‌تواند به خودش شبیه باشد. باید آنجا باشید و ببینید که طبیعت در ‌میلیون‌ها سال چه چشم‌انداز‌های طبیعی بدیع و دلنوازی پدید آورده ‌که هزاران نقاش از تصویر یکی از آن در‌می‌مانند و انگشت حیرت به دهان می‌گیرند. چشم از دیدن این همه زیبایی سیر که نمی‌شود، هیچ؛ دیگر دوست ندارد چیز دیگری را ببیند.همه ساله و در فصول ‌گوناگون سال به ویژه بهار و تابستان، این جلوه زیبای طبیعت و عروس آبشارهای ایران، میزبان گردشگران و کوهنوردان بسیاری است كه از دورترین نقاط جهان و گوشه و کنار کشورمان به این منطقه سفر می كنند؛ منطقه ای كه آبشار آب سفید در آن واقع شده، منطقه‌ای ییلاقی با كوه‌های سر به فلك كشیده و پوشیده از درختان بلوط و گردوست كه حتی در تابستان نیز برای گذران شب بناچار باید در چادر بیتوته كرد و در خلوت صبح می‌توان مقابل این عروس سفیدپوش از ترنم زیبای خروش آب برای آرامش اعصاب و جان خسته بهره برد .آبشارآب سفید بعد از گذر از روستاهای كاكلستان و قلیان قراردارد. كه با داشتن مسیری هموار و مناسب، می تواند مكانی برای استراحت و لذت گردشگران از زیبایی های طبیعی و خدادادی این دیار باشد. مسیر الیگودرز تا آبشار اتومبیل رو می باشد .علت وجه تسمیه نام آب سفید برای این آبشار، وجود آبی است كه به دلیل مخلوط شدن با هوا و برخورد با سنگها به شكل حباب سفید درمی‌آید و به همین علت به آبشار آب سفید معروف شده است. آب آن نیز یكی از بهترین و سالمترین آبهای معدنی به شمار می رود.فصل بهار بهترین زمان برای بازدید از آبشارهای لرستان به خصوص آبشار آب سفید است. این آبشار گردشگران بسیاری را در همه اوقات سال به خود جذب می کند .