جهش تولید | جمعه، ۲ آبان ۱۳۹۹

ابوحنیفه دینوری - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

ابوحنیفه دینوری

دانلود

احمدبن داود معروف به ‌ابوحنیفه دینوری، در دینور که يكي از شهرهاي نزديك كرمانشاه است به دنيا آمد که به ‌تاریخ تقریبی (۸۲۸ - ۸۸۹ میلادی) برابر با  )۲۲۲ - ۲۸۲ هجری قمری( در دوران سامانیان است. تحصیلات خود را در اصفهان، کوفه و بصره به‌پایان رساند و از محضر اسحاق سکیت و پسرش یعقوب سکیت بهره‌ها گرفت. در جوانی از بین النهرین، حجاز، فلسطین، و کرانه های خلیج فارس دیدن کرد. مدتی در بصره و کوفه نزد علمای آنجا، به تحصیل علم پرداخت و در سال 235 هجري قمري به اصفهان رفت و مدتی در آن شهر در رصدخانه ای که خود ، آن را بنا کرده بود، به رصد ستارگان و ثبت محاسبات نجومی مشغول شد .

ابوحنيفه ي دينوري از دانشمندان اسلامي زمان خود بود و در زمينه ي تفسير قرآن ، گياه شناسي ، تاريخ ، جغرافيا ، ستاره شناسي و رياضي تبحّري تمام و كمال يافته و لغت شناس بسيار مسلطي بود . از اين دانشمند عاليقدر در حدود بيست كتاب به يادگار مانده است كه مي توان به ‌النبات ، اصلاح‌المنطق ، لحن‌العامه ، اخبارالطوال ، حساب‌الدور والوصایا ، لحن‌العامه و البحث فی‌حساب‌الهند اشاره كرد .دینوری، گیاه‌شناس، مورخ، جغرافی دان، ستاره‌شناس و ریاضی‌دان، نحوی و لغت‌شناس بوده و به‌علوم هند آشنائی داشته است. یکی از آثار معروف او «کتاب‌النبات» است که به‌شناخت گیاهان اختصاص داشته و به‌تأیید کارشناسان این رشته، دینوری اطلاعات مندرج در این کتاب را براساس تحقیق و تتبع خود استخراج نموده است و دیگران از او نقل قول کرده‌اند. ابوحنیفه، لک تبار ، بزرگ‌ترین گیاه‌شناس ِ مشرق‌زمین است و از اینکه ابن ابی اصیبعه از ترجمه حال او غفلت کرده تعجب می‌کند و می‌گوید ابن بیطار نام پنجاه گیاه را که گذشتگان از آن شناختی نداشتند از ابوحنیفه نقل می‌کند و در همه‌جا مشهود و هویداست که دینوری به‌نقل اکتفا نکرده و خود به‌نفسه، انواع گیاهان ِ نام‌برده در کتاب ِ خود را دیده و به‌تشریح آن‌ها پرداخته است.

از کتاب‌های دیگر او کتاب‌الاکراد است که پیرامون اصل و نسب کردها نوشته است. کتاب‌های تاریخ او بین سال‌ها (۱۸۸۸ - ۱۹۱۲ میلادی) به‌وسیله «ولادیمیر گیرگاس» و «کراخکوفسکی» در شهر لیدن ِهلند به‌زبان فرانسه ترجمه و انتشار یافته‌ است. تاریخ مرگ وی را در آخرین هفته مارس ۸۹۵ میلادی ذکر کرده‌اند.