رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

آب آلوده عامل مسمومیت اهالی روستا دوریسان - نمایش محتوای خبر

 

 

آب آلوده عامل مسمومیت اهالی روستا دوریسان

آب آلوده عامل مسمومیت اهالی روستا

کارشناس آب و فاضلاب مرکز بهداشت استان کرمانشاه آب آلوده را علت مسمومیت 80 نفر از اهالی روستای "دوریسان" شهرستان پاوه عنوان کرد.

مجید فرجی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، در تشریح این اتفاق، اظهار کرد: از دو روز گذشته تعدادی از اهالی روستای "دوریسان" شهرستان پاوه با علائمی مانند دل درد، دل پیچه، تهوع و استفراق و  موارد اندکی اسهال به مراکز درمانی و بیمارستان شهرستان پاوه مراجعه کردند.

وی با اشاره به مراجعه 80 نفر از اهالی این روستا به مراکز درمانی عنوان کرد: خوشبختانه بیشتر این افراد بدون دریافت آنتی‌بیوتیک و بصورت سرپایی درمان شدند و تنها شش نفر از آنها در بیمارستان بستری شدند.

فرجی در خصوص علت این حادثه، عنوان کرد: متاسفانه اهالی دچار نوعی بیماری به نام "گاستروآنتریت" شده بودند که این بیماری نوعی مسمویمت است و علائم آن نیز عمدتا دل‌درد و تهوع و دل‌پیچه است.

وی با بیان به اینکه منابع تامین کننده آب اهالی روستای "دوریسان" از چشمه‌های طبیعی محافظت نشده است، گفت: آب اهالی روستا توسط شبکه توزیع از محل چشمه محافظت نشده تامین می‌شود.

فرجی با اشاره به انجام آزمایشات باکتریولوژی از منابع تامین کننده آب این روستا و شبکه توزیع آن، گفت: مراحل تکمیلی این آزمایشات در حال انجام است که تاکنون جواب آنها منفی بوده است.

 کارشناس آب و فاضلاب مرکز بهداشت استان کرمانشاه اظهار کرد: از آنجا که جواب آزمایشات باکتریولوژی ما مثبت نبوده، احتمال می‌دهیم این بیماری از طریق نوعی ویروس در آب منتقل شده باشد.

وی با بیان اینکه نوع ویروس به دلیل نبود امکانات آزمایشگاهی ویروس شناسی در استان مشخص نشده است، گفت: در حال حاضر با آزمایشگاهی در تهران هماهنگ کرده‌ایم تا نمونه ها را برای آنها ارسال کنیم تا نوع ویروس مشخص شود.

فرجی با اشاره به فروکش کردن بیماری اهالی روستا گفت: خوشبختانه مراجعات اهالی به بیمارستان و مراکز درمانی کاهش پیدا کرده است.

 کارشناس آب و فاضلاب مرکز بهداشت استان کرمانشاه با اشاره به جدا بودن منابع آب این روستا و شهر پاوه اظهار کرد: موردی از این بیماری در شهر پاوه گزارش نشده و وضعیت آب این شهر در حد مطلوب قرار دارد.

فرجی در پایان از اهالی روستای "دوریسان" خواست تا زمان برطرف شدن مشکل آب و مشخص شدن علت آلودگی آن، قبل از مصرف آب حتما آن را بجوشانند.