جهش تولید | دوشنبه، ۱۸ اسفند ۱۳۹۹

آثار استفاده بی‌رویه از سموم و کود کشاورزی - نمایش محتوای خبر

 

 

آثار استفاده بی‌رویه از سموم و کود کشاورزی

آثار استفاده بی‌رویه از سموم و کود کشاورزی

کارشناس مسئول ثبت سرطان استان کرمانشاه با اشاره به شیوع سرطان دستگاه گوارش در کشور در دهه‌های اخیر، یکی از دلایل شیوع این نوع سرطان را استفاده بی‌رویه از سموم و کودهای شیمیایی در بخش کشاورزی عنوان کرد.

کیوان خاصی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، با اشاره به استفاده بی‌رویه و غیرعلمی از سموم، آفت‌کش‌ها و کودهای شیمیایی در کشور، گفت: متاسفانه وقتی این مواد مورد استفاده قرار می‌گیرند، به راحتی وارد آب شده و غیر از ایجاد آلودگی در محصولات زراعی و باغی، سفره‌های آب زیرزمینی را نیز آلوده می‌کنند.

خاصی در خصوص خطرات استفاده از این نوع مواد اظهار کرد: وجود آفت‌کشها در آبهای زیرزمینی برای انسان بسیار خطرناک است و باعث اختلال و ناهنجاری در سیستم عصبی، غدد درون ریز و سیستم ایمنی بدن می‌شود.

وی افزود: همچنین ترکیب آفت‌کشها و کودهای شیمیایی در آبهای زیرزمینی باعث ایجاد موارد بسیار خطرناکتر از جمله سرطان ها و بویژه سرطان دستگاه گوارش می‌شود.

به گفته کارشناس مسئول ثبت سرطان استان کرمانشاه استفاده زیاد و بی‌رویه بخش کشاورزی از سموم، آفت‌کش‌ها و کودهای شیمیایی در دهه‌های اخیر که حاوی ترکیبات شیمیایی مختلف از جمله نیترات است، بصورت غیرمستقیم باعث آسیب‌های فراوانی به سلامتی انسان شده است.

وی با بیان اینکه نیترات در تمام سلول‌های بدن و به‌ویژه در دستگاه گوارش رسوب می‌کند، گفت: نیترات تجمع یافته در محصولات کشاورزی پس از مصرف، در محیط دستگاه گوارش به دلیل حاکم بودن شرایط بی‌هوازی به یون نیتریت و سپس نیتروز آمین که ترکیب اصلی ایجاد کننده سرطان در دستگاه گوارش که یک بیماری علاج ناپذیر است تبدیل می‌شود.

خاصی با اشاره به اینکه استان کرمانشاه یکی از قطب‌های کشاورزی کشور است و طی سال‌های اخیر سرطان دستگاه گوارش به یکی از پنج سرطان شایع استان تبدیل شده، گفت: این امر می‌طلبد بصورت ویژه به مسئله امنیت غذایی بیش از پیش پرداخته شده و به موازات این مسئله موضوع سلامت غذا نیز مورد توجه مصرف كنندگان محصولات كشاورزی قرار گیرد.

وی با بیان اینکه امروزه استفاده ناآگاهانه، بی‌رویه و بی مورد از سموم باعث ایجاد نابهنجاری‌ها و نابسامانی‌هایی در چرخه زیست موجودات و طبیعت شده است، گفت: استفاده بیش از حد از آفت‌كش‌ها در تولید محصولات كشاورزی باعث بروز پدیده‌ای به نام بقایای سموم می‌شود كه این پدیده به عنوان یک عامل خطر برای سلامتی انسان و آلودگی محیط زیست مطرح است.

خاصی خاطرنشان کرد: قطعا اگر انسان‌ها متوجه شوند كه این سموم شیمیایی در طبیعت به آسانی تجزیه نمی‌شوند و به اندازه كم یا زیاد در خاک و آب و محصولات كشاورزی و گوشت و شیر حیوانات و سپس در بدن انسان ذخیره می‌شوند و بیماریهایی چون انواع سرطان، معلولیت‌های جسمی و ذهنی مادرزادی، حساسیت‌ها، بیماری‌های عصبی و حتی نازایی و سقط جنین در زنان و عقیمی در مردان ایجاد را می‌كنند، چنین ناآگاهانه به مصرف گسترده آن نمی‌پرداختند.

این مسئول شیوع سرطان دستگاه گوارش در ایران را بیشتر از همه کشورهای دنیا عنوان کرد و افزود: اگرچه آمار كلی سرطان در ایران همانند دنیا است، اما چون سرطان دستگاه گوارش بدخیم است، در ایران مرگ و میر بیشتری دارد.

خاصی اظهار کرد: پژوهش‌های زیادی در دنیا انجام گرفته و خیلی ازکشور‌های پیشرفته سرطان معده که یکی از سرطان‌های شایع دستگاه گوارش است را با کنترل مواد غذایی و استفاده از کودهای ارگانیک و نخوردن آب چاه کنترل کرده‌اند.

وی اظهار کرد: همچنین کشورهایی که متکی به سموم وارداتی می‌باشند، برنامه‌هایی در جهت كاهش مصرف سموم شیمیایی و جایگزین كردن روش‌های مبارزه شیمیایی با دیگر روش‌ها در دست اقدام دارند که از جمله این روش‌ها كه در سالهای اخیر مورد توجه بسیاری از متخصصان كشاورزی و دوستداران محیط زیست قرار گرفته، مبارزه بیولوژیک در ابعاد وسیع آن است.

خاصی افزود: اعتقاد بر این است كه این روش می‌تواند به میزان زیادی اثرات سوء ناشی از مصرف آفت‌كش‌های شیمیایی را كاهش داده و در بلندمدت با ایجاد تعادلی مناسب بین عوامل زیان‌آور كشاورزی و دشمنان طبیعی آنها، هزینه مبارزه را پایین آورد و ضروری است چنین اقداماتی در کشور نیز با جدیت بیشتری پیگیری شود.