رونق تولید ملی | جمعه، ۹ اسفند ۱۳۹۸

اثرات طلاق در فرزندان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

اثرات طلاق در فرزندان

Loading the player...

دانلود

طلاق قربانیان بسیاری دارد و کودکان اولین قربانی طلاق هستند . تاثیرات طلاق بر روی کودکان بسیار عمیق است . این تاثیرات در گروه های مختلف سنی کودکان متفاوت است . مهم ترین کشمکشی که کودکان خصوصا در سنین 3 تا 6 سال پس از طلاق والدین به آن دچار می شوند ترس از دست دادن پدر یا مادر با هم است و اینکه وقتی به محبت پدر یا مادر نیاز دارند , والدین آنها را ترک کنند و تنها بگذارند .

طلاق به قدری در کودکان اثر می گذارد که گاهی خانه را محل وحشت می دانند و بیشتر درجستجوی پناهگاه دیگر هستند که برای آنها تسلی بخش و محل امن و راحتی باشد این ویژگی بیشتر در سنین 10 تا 15 سال دیده می شود . کودک یا نوجوانی که از پدر یا مادرش جدا شده از مهر و نوازش دو طرف سیراب نیست و اغلب با تشنگی عاطفی مواجه است و بعید نیست در جستجوی محبت به دام مشکلات بیافتد و مورد سوء استفاده دیگران قرار بگیرد , بخصوص در سنین حساسی مثل 15 تا 18 سال که سن بلوغ عاطفی است . فقدان پدر یا مادر بدلیل طلاق , جلوی شکوفا شدن کودک را در تمام زمینه ها می گیرد و در شخصیت عاطفی او اثر منفی می گذارد .

بررسی های روانشناسان نشان داده زمینه شرارت و جنایت در بزرگسالی در فرزندان طلاق بیشتر از کسانی است که پدر و مادر آنها از یکدیگر جدا نشده اند . پس بیاییم با ازخودگذشتگی و فداکاری به خاطر فرزندانمان سعی در بهتر شدن روابط و حفظ چهارچوب خانواده و برقراری آرامش داشته باشیم .