جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۳ خرداد ۱۳۹۹

اجرای طرح واکسیناسیون آبله وسیاه زخم دام ها در استان کرمانشاه - نمایش محتوای خبر

 

 

اجرای طرح واکسیناسیون آبله وسیاه زخم دام ها در استان کرمانشاه

اجرای طرح واکسیناسیون آبله وسیاه زخم دام ها در استان

مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه از انجام واکسیناسیون آبله و سیاه زخم دام ها در استان تا آخر اردیبهشت ماه خبر داد.

نادر پرور در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: از ابتدای سال جاری طرح واکسیناسیون آبله و سیاه زخم دام ها در استان کرمانشاه اجرا شده و تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری ادامه دارد.

وی افزود: تا پایان تیر ماه نیز واکسیناسیون علیه تب مالت در دستور کار است که امیدواریم با حمایت استانداری و اخذ مصوبات شورای سلامت استان بتوانیم کل جمعیت دام استان را علیه این بیماری خطرناک واکسینه کنیم.

پرور گفت: همچنین از ابتدای تیرماه تا پایان مردادماه سال جاری نیز کل جمعیت گاو و گوساله استان در مقابل تب برفکی که یک بیماری صرفا واگیر دامی و بسیار خطرناک است را واکسینه کنیم.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه، بیان داشت: در ادامه این اقدامات واکسیناسیون سگ های صاحب دار در برابر بیماری حاری را خواهیم داشت. از سوی دیگر هرساله در جمعیت دام صنعتی و سنگین استان تست بروسلوز و همچنین بیماری سل صورت می گیرد و اگر موردی تشخیص داده شود سریعا معدوم شده و مبلغی جهت غرامت به دامدار پرداخت می شود.

وی افزود: در طول سال نیز مراقبت از بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان به شکل مستمر انجام شده و از طرفی نیز به جهت جلوگیری از بیماری های قابل انتقال از آبزیان به انسان، بطور دائم کار نمونه برداری انجام شده و تحت پایش قرار می گیرند.

پرور همچنین از وجود ۲۰۰ هزار کندوی زنبور عسل در استان خبر داد و گفت: این کندوهای فعال به شکل کامل نمونه برداری می شوند و در صورت مشاهده مورد مشکوک، به سرعت اقدامات مراقبتی در دستور کار قرار می گیرد.

این مقام مسئول عنوان کرد: باتوجه به گرم شدن هوا و شیوع کنه درمیان دام ها و انتقال بیماری به انسان، در قالب مبارزه با ناقلین و کنه واکسیناسیون در دستور کار قرار داردو مراقبت های لازم درحال انجام است.

پرور گفت: به مردم توصیه اکید داریم گوشت مصرفی را از مراکز مجاز تهیه کنند و از خرید گوشت کشتار خیابانی به شدت خودداری کرده و سلامتی خود را در معرض این بیماری خطرناک قرار ندهند.