رونق تولید ملی | شنبه، ۲۷ مهر ۱۳۹۸

احداث 800 نیروگاه کوچک خورشیدی در روستاهای کرمانشاه - نمایش محتوای خبر

 

 

احداث 800 نیروگاه کوچک خورشیدی در روستاهای کرمانشاه

احداث 800 نیروگاه کوچک خورشیدی در روستاهای کرمانشاه

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی(ره) استان کرمانشاه گفت: امسال 800 نیروگاه کوچک خورشیدی در روستاهای استان کرمانشاه احداث می‌شود.

به گزارش ایسنا منطقه کرمانشاه، رشید جلیلیان با بیان اینکه 800 نیروگاه های خورشیدی بر فراز بام و یا حیاط منازل مددجویان تحت حمایت کمیته امداد در استان کرمانشاه احداث خواهد شد، گفت: این نیروگاه‌هاد ر پی تفاهم نامه همکاری منعقده بین کمیته امداد و شرکت توزیع برق استان و با ظرفیت تقریبی پنج کیلو وات احداث می شوند.

جلیلیان با تاکید بر اینکه نیروگاه های خورشیدی در منازل آن دسته از خانوارهای مددجوی روستایی که توانایی اجرای طرح های اشتغال را ندارند احداث خواهند شد، یادآور شد: هزینه ساخت و احداث هر یک ازپنل‌ها و سازه‌های نیروگاه‌های خورشیدی حدودا 250 میلیون ریال برآورد شده که در قالب تسهیلات اشتغال به مددجویان تحت حمایت پرداخت می‌شود.

وی افزود: 150 میلیون ریال از تسهیلات اعطایی به مددجویان جهت احداث نیروگاه‌های خورشیدی از منابع بانکی و ما به التفاوت آن از محل اعتبارات امداد تامین خواهد شد.

جلیلیان با اشاره به اینکه طبق قراداد دو جانبه با شرکت توزیع برق استان کرمانشاه مقرر شده برق تولیدی از نیروگاه های خانگی توسط این شرکت خریداری شود، خاطرنشان کرد: شرکت توزیع برق استان ضمن انعقاد قرارداد با خانوارهای تحت حمایت مجری طرح نیروگاه خورشیدی، متعهد شده تا 20 سال آینده برق تولیدی از نیروگاه‌های برق این خانوارها را به صورت تضمینی خریداری کند.

جلیلیان به میزان برق تولیدی هر نیروگاه اشاره واظهار کرد: در هر سال هر سازه خورشیدی حدود 9 هزارکیلو وات برق وارد مدار کشوری می‌کند. جلیلیان همچنین با تاکید بر اینکه هم اکنون کار شناسایی خانوارهای واجد الشرایط تحت حمایت ساکن در روستاهاجهت احداث این نیروگاه‌های کوچک برق آغاز شده، تصریح کرد: تا پایان سالجاری نصب این 800 سازه خورشیدی در منازل مددجویان اجرایی و تکمیل خواهد شد.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی (ره) استان کرمانشاه در پایان با اشاره به اینکه در طرح نیروگاه های خورشیدی نرخ بازگشت سرمایه 3.5 تا 4 سال است تاکید کرد: هدف از ساخت نیروگاه‌های خورشیدی کاهش مهاجرت مددجویان از روستا به شهر، توسعه فرصت‌های شغلی، کسب درآمد و درنهایت تولید انرژی پاک و غیرآلاینده است.