رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۶ بهمن ۱۳۹۸

احیاءمقبره ملاعباسعلی کرمانشاهی - نمایش محتوای خبر

 

 

احیاءمقبره ملاعباسعلی کرمانشاهی

احیاء مقبره

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه از احیاء و مرمت مقبره ملاعباسعلی کرمانشاهی خبر داد.

مهندس علی فعله‌گری در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس فرهنگی هنری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، اظهار کرد: احیاء و مرمت بناهای تاریخی، فرهنگی و مذهبی یکی از سیاست‌های اصلی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است که ما نیز در استان کرمانشاه به دنبال اجرای آن هستیم.

وی ادامه داد: عالم فرزانه مرحوم آیت الله العظمی ملاعباسعلی کزازی کرمانشاهی(ره) معروف به ملاعباسعلی یکی از علمای شهیر و به‌نام استان بوده که در دوران قاجار زندگی می‌کرده. این عالم ربانی از شاگردان معروف آقا محمدعلی فرزند محمدباقر بهبهانی مشهور به آل آقا است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه گفت: مقبره ملاعباسعلی که از آثار دوره قاجاریه شهر کرمانشاه محسوب می‌شود، در خیابان آرامگاه، واقع شده و ساختمان آن از خشت و گل ساخته شده است.

فعله گری با بیان اینکه این اثر در تاریخ ۱۵ آذر ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۵۳۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده، اظهار کرد: این اثر تاریخی ارزشمند شهر کرمانشاه طی سالهای گذشته تا حدود زیادی آسیب دیده که بنا داریم امسال با اختصاص اعتباری اقدام به احیاء و مرمت آن کنیم.

وی تاکید کرد: همچنین مرمت بنای مذهبی دیگری در شهر کرمانشاه معروف به مقبره میبدی از دیگر برنامه‌های معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در سالجاری خواهد بود.

به گزارش ایسنا، عالم فرزانه مرحوم آیت الله العظمی ملاعباسعلی کزازی کرمانشاهی(ره) فرزند محمد در سالهای پایانی نیمه نخست سده دوازدهم هجری در روستای کزاز از توابع شهر اراک به دنیا آمد و از همان دوران کودکی برای ادامه تحصیل به کرمانشاه آمد و بخش عمده‌ای از تحصیلات خود را در شهر کرمانشاه به پایان رساند.

 وی در راه تحصیل محضر علمای بزرگ کرمانشاه را درک کرد و از آنان بهره‌های علمی و اخلاقی فراوان برد تا به مرحله اجتهاد دست یافت و از برخی عالمان و فقیهان بزرگ عالم تشیع مانند میرزا ابوالقاسم گیلانی قمی معروف به میرزای قمی صاحب قوانین الاصول، اجازه روایت گرفت.

تنها اثر فقهی به جامانده از شیخ عباسعلی کزازی کرمانشاهی «احکام المخالفین» نام دارد که درباره احکام فقهی مربوط به مخالفان اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام می باشد.

 سال دقیق ارتحال این عالم ربانی مشخص نیست، ولی از سال تالیف ارزشمند او به دست می آید که ایشان در سالهای پس از 1237ق برابر با 1200ش دارفانی را وداع گفته است.