رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۲۴ مهر ۱۳۹۸

اختصاص ۶.۵میلیارد برای مقابله با بیماری تب مالت دراستان کرمانشاه - نمایش محتوای خبر

 

 

اختصاص ۶.۵میلیارد برای مقابله با بیماری تب مالت دراستان کرمانشاه

اختصاص ۶.۵میلیارد برای مقابله با بیماری تب مالت دراستان

مدیر کل دامپزشکی استان کرمانشاه گفت: ۶ و نیم میلیارد تومان برای مقابله با بیماری تب مالت در استان مصوب شده و کرمانشاه تنها استانی است که توانست این اعتبار را جذب کند.

به گزارش خبرنگار مهر، نادر پرور پیش از ظهر امروز شنبه در نشستی خبری به مناسبت ۱۴ مهر روز دامپزشکی، شعار امسال را «دامپزشکی، سلامت و توسعه پایدار» اعلام و ابراز امیدواری کرد، امسال بتوانند این شعار را محقق کنند. وی با اشاره به تاریخچه تاسیس دامپزشکی در کشور، گفت:‌ این سازمان بیش از ۹۰ سال سابقه فعالیت دارد.

پرور در ادامه با اشاره به برنامه ریزی های صورت گرفته برای هفته دامپزشکی، اظهار داشت: برگزاری مراسم بزرگداشت دامپزشکی، سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه و برگزاری نشست خبری برنامه هایی بوده که تا امروز اجرا شده و فردا یکشنبه نیز جهت آگاه سازی دانش آموزان، برنامه ای را در مدارس خواهیم داشت.

واکسیناسیون ۱۷۰ هزار قطعه طیور در استان انجام می شود مدیر کل دامپزشکی استان کرمانشاه خاطر نشان کرد: آغاز واکسیناسیون ۱۷۰ هزار قطعه طیور از ۱۳ مهر و همچنین طرح پایش آنفلوانزای طیور از دیگر برنامه هایی است که به مناسبت هفته دامپزشکی خواهیم داشت.

پرور در ادامه افزود: با توجه به اینکه حدود ۵۰ درصد بیماری ها از طریق دام به انسان منتقل می شود، توجه به حوزه دامپزشکی برای پیشگیری از این بیماری ها بسیار مهم است.

وی اظهار داشت: توجه به حوزه دامپزشکی در استان کرمانشاه با توجه به اینکه کشاورزی و دامپروری از محورهای اصلی اقتصاد استان است، بسیار مهم و مورد توجه است. پرور بیماری های دامی را بزرگترین عامل تهدید کننده سرمایه های دامی دانست و گفت: در استان بالغ بر ۳ میلیون راس دام سبک و ۲۲۰ هزار راس دام سنگین، ۱۵ هزار تن تولیدات آبزی پروری و ۲۰۰ هزار کندو زنبور عسل وجود دارد که جزو سرمایه های اقتصادی استان است و باید مورد توجه قرار گیرد.

این مسئول گفت: با توجه به هم مرزی ما با کشور عراق و اینکه بسیاری از مسائل بهداشتی در عراق رعایت نمی شود، وظایف ما در استان کرمانشاه برای ممانعت از ورود دام به استان و هم چنین خروج آن و ورود به سایر استان ها بسیار سنگین است و باید دامپزشکی بسیار مورد توجه قرار گیرد. کشتارگاه های سنتی تعطیل می شوند وی اظهار داشت: ۶ کشتارگاه صنعتی طیور، هم چنین ۱۲ کشتارگاه سنتی دام سنگین و سبک شهرداری داریم که سعی داریم آنها را تعطیل کنیم، در اورامانات نیز سعی داریم تمام کشتارگاه های سنتی را ببندیم و دو کشتارگاه صنعتی ایجاد کنیم.

پرور افزود: هم اکنون نیز تنها یک کشتارگاه صنعتی دام سبک و سنگین به نام کشتارگاه بیستون داریم که نقش مهمی در سلامت محصولات دامی در استان دارد.

برنامه ما در سایر نقاط استان، ارتقا کشتارگاه های سنتی به صنعتی است. مدیر کل دامپزشکی استان کرمانشاه اشاره ای نیز به سایر فعالیت ها و نیروهای شبکه دامپزشکی استان داشت و از مبارزه با بیماریهای مشترک انسان و دام و سایر بیماری های قابل انتقال به سایر دام ها توسط دامپزشکی استان برای جلوگیری از تبعات آن خبر داد.

ریشه کن کردن تب برفکی در استان وی با بیان اینکه در اردیبهشت امسال توانستیم بیماری تب برفکی را ریشه کن کنیم، گفت: از ابتدای مهر کار واکسیناسیون تب برفکی را در ۱۰۰ هزار راس دام آغاز کرده ایم، یک مرحله از این واکسیناسیون را در خرداد انجام دادیم، مرحله دوم از ابتدای مهر شروع شده و مرحله سوم را دی ماه انجام می دهیم که گامی در راستای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی و پیشگیری از شیوع مجدد آن در فصل سرماست.

پرور از نظارت مستمر و پایش طیور از مرحله پرورش تا کشتار خبر داد و گفت: ۱۵۵ نوبت واکسیناسیون برای ۲۰ هزار قطعه جوجه ریزی انجام دادیم و تا کنون علی رغم درگیری کشور عراق با بیماری تا امروز موردی در استان مشاهده نشد.

وی اظهار داشت: پایش ها در فصل سرما با شدت بیشتری انجام می پذیرد و طیور محلی با همکاری بسیج به صورت رایگان پایش و سایر طیور صنعتی و تزئینی نیز در دستور کار است.

پرور خاطر نشان کرد: چون امکان انتقال آنفولانزای فوق حاد پرندگان وجود دارد بر خود مراقبتی از سوی خود مردم نیز تاکید کرد. وی یادآور شد: در سال گذشته موفق به مبارزه با vhs آبزیان شدیم و امسال نیز تنها یک کانون در استان مشاهده شد که به شکل خوبی کنترل شد.

انجام ۹۰ هزار بازدید از مراکز عرضه فرآورده های خام دامی پرور از نظارت بر مراکز عرضه فرآورده های خام دامی خبر داد و گفت: در این راستا بیش از ۹۰ هزار بازدید انجام و بیش از ۵ هزار تخلف شناسایی و برخورد شد. وی تصریح کرد: مردم برای تهیه فرآوردهای خام دامی به مراکز مجاز مراجعه و صرف قیمت پایین از خرید مراکز غیر مجاز پرهیز کنند.

این مسئول با اشاره به اینکه کرمانشاه جزو استان های با درصد بالای مبتلا به تب مالت است از اقدامات زیادی برای کاهش مبتلایان انسانی به این بیماری مشترک انسان و دام خبر داد و گفت: طی سفر رئیس جمهور به استان مصوب شد که ۶ و نیم میلیارد تومان برای مقابله با این بیماری در استان اختصاص یابد که استان کرمانشاه تنها استانی است که توانست این اعتبار را جذب کند.

پرور همچنین گفت: بیماری لمپی اسکین هم که سال ۹۳ به کشور راه یافته بود کنترل و غرامت آن نیز کامل پرداخت شد که پس از آن واکسیناسیون هم طی سال ۹۴ و امسال به صورت رایگان در حال انجام است و یک مورد هم علی رغم اینکه استان مرزی هستیم مشاهده نشده است.

صادرات ۱۶۰ هزار راس دام به کشورهای حوزه خلیج فارس وی اظهار داشت: پیش بینی کردیم در استان حدود ۳ درصد یعنی ۱۰ هزار راس دام در استان آلوده است که سعی داریم با خونگیری آنها را جدا و مابقی را نیز با واکسیناسیون پیشگیری و با این اقدامات در سال های آینده سطح مبتلایان انسانی را کاهش دهیم.

مدیر کل دامپزشکی استان کرمانشاه خاطر نشان کرد: در حوزه آبزیان نیز با تلاش های مسئولین دامپزشکی و استانی تا کنون ۹۰ مزرعه آبزی پروری را ساماندهی کردیم و تا این لحظه هیچگونه بیماری آبزیان را مشاهده نکرده ایم.

پرور یادآور شد: در حوزه صادرات سال قبل ۲۷۸ هزار راس و امسال ۱۶۰ هزار راس دام به کشورهای حوزه خلیج فارس صادر کردیم و از این نظر در کشور پیشرو هستیم.

وی در پایان در پایان بر فرهنگسازی رسانه ها برای همکاری با مسئولین دامپزشکی در راستای پیشگیری از بیماری های دامی از طریق واکسیناسیون تاکید کرد.