جهش تولید | شنبه، ۲۷ دی ۱۳۹۹

از سر گیری صادرات کالا از مرز رسمی پرویزخان - نمایش محتوای خبر

 

 

از سر گیری صادرات کالا از مرز رسمی پرویزخان

صادرات کالا به عراق

معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار قصرشیرین گفت: با پایان یافتن اعتصاب 48 ساعته رانندگان بونکرهای سیمان عراقی در مرز پرویزخان، صادرات کالا از این مرز رسمی به اقلیم کردستان از سر گرفته شد.

نعمت الله نازپرورده روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به عدم اجازه مسوولان عراقی نسبت به واردات سیمان فله ای ایران به عراق، رانندگان بونکرهای عراقی که توزیع سیمان وارداتی را به دیگر استانهای این کشور برعهده دارند بیکار شده بودند که در اعتراض به این وضعیت به تجمع در مرز پرویزخان عراق اقدام کردند.


وی اظهار کرد: تجمع بونکرهای عراقی در آنسوی مرز پرویزخان باعث شد که مسیر تردد کالاهای صادراتی کشورمان به عراق بسته شده و به همین دلیل 48 ساعت شاهد توقف صادرات به اقلیم کردستان عراق باشیم.

نازپرورده گفت: به دلیل نبود سردخانه و انبار برای انتقال میوه و تره بار و محصولات فاسد شدنی و همچنین توقف صادرات از مرز رسمی پرویزخان تجار ایرانی متضرر شده و بسیاری از محصولات آن ها نیز فاسد شد.

وی اضافه کرد: با رایزنی و تدابیر صورت گرفته فرمانداری قصرشیرین و استانداری کرمانشاه با مقامات اقلیم کردستان عراق اعتصاب پایان یافت و هم اکنون شاهد از سرگیری صادرات کالاهای مختلف از مرز رسمی پرویزخان به عراق هستیم.

معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار قصرشیرین گفت: طبق گفته های مقامات عراقی دولت این کشور قول داده که واردات سیمان فله ای ایران به عراق در 48 ساعت آینده از سرگرفته شود و در این راستا رانندگان این وسایط نقلیه طبق روال سابق مشغول بکار شوند.

وی با بیان اینکه روزانه 150 دستگاه بونکر سیمان فله ای از کشورمان از طریق مرز پرویزخان به اقلیم کردستان عراق صادر می شود گفت: همچنین روزانه بطور میانگین یک هزار کامیون کالاهای مختلف از طریق این مرز به عراق صادر می شود.

قصرشیرین در غرب استان کرمانشاه با بیش از 27 هزار نفر جمعیت دارای 186 کیلومتر مرز مشترک با عراق و دو مرز رسمی و فعال خسروی و پرویزخان است که اولی هم مرز با بخش حکومت مرکزی ودومی هم مرز با اقلیم کردستان عراق است.

54 درصد صادرات غیرنفتی کشورمان به عراق از طریق مرز رسمی پرویزخان انجام می شود.