سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۹ خرداد ۱۴۰۰

استاندارد "آسانسور" هیچکدام از «بیمارستان‌ها» و «دستگاه‌های دولتی» را تایید نمی‌کنیم - نمایش محتوای خبر

 

 

استاندارد "آسانسور" هیچکدام از «بیمارستان‌ها» و «دستگاه‌های دولتی» را تایید نمی‌کنیم

استاندارد "آسانسور" هیچکدام از «بیمارستان‌ها» و «دستگاه‌های دولتی» را تایید نمیکنیم

مدیرکل استاندارد استان کرمانشاه با هشدار در خصوص استفاده از آسانسور بیمارستان‌ها و دستگاه‌های دولتی، گفت: استاندارد آسانسور هیچکدام از این اماکن را تایید نمی‌کنیم.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه محمودرضا نیازی در نشست خبری امروز (2 آبان) با اشاره به اهمیت استاندارد در سلامت و ایمنی جامعه، گفت: در همین راستا بند آخر سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری بر تحت پوشش استاندارد قرار گرفتن تمامی کالاهای تولید داخل تاکید دارد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر 30 هزار استاندارد ملی داریم که این تعداد باید به 80 هزار مورد طی برنامه ششم توسعه برسد و تمامی کالاهای تولید داخل باید طی این برنامه مشمول استاندارد شوند.

نیازی اظهار کرد: در همین راستا برنامه ابلاغی ما از سوی سازمان، تدوین 31 استاندارد ملی در سال جاری است. مدیرکل استاندارد استان کرمانشاه با اشاره به در دستور کار قرار داشتن راه‌اندازی دفاتر استانداردسازی در تمامی دانشگاه‌ها و دستگاه‌های دولتی و غیردولتی گفت: در تدوین استاندارهای ملی تمام تلاشمان این بوده که از همکاری دانشگاه‌ها و مراکز علمی نیز استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه کالاهای مشمول استاندارد اجباری باید حتما نشان استاندارد داشته باشند، گفت: این محصولات درصورت رعایت الزامات استاندارد می‌توانند تا سه سال از پروانه کاربرد علامت استاندارد استفاده کنند و طی این مدت ماهانه محصولات آنها بازرسی شده و باید پس از اتمام این مدت مجدد برای تمدید پروانه خود اقدام کنند.

صدور 35 علامت "استاندارد" در سال جاری وی با اشاره به صدور 75 پروانه کاربرد علامت استاندارد برای واحدهای تولیدی استان در سال گذشته، گفت: امسال نیز تاکنون 35 پروانه کاربرد علامت استاندارد برای واحدهای تولیدی استان صادر شده است.

نیازی خاطرنشان کرد: سال گذشته پنج پروانه کاربرد علامت استاندارد به عنوان اولین‌ها در کشور صادر شد که شامل صدور اولین پروانه کاربرد علامت استاندارد برای روغن خام سویا، لستین خوراکی، قارچ خوراکی، کود ورمی کمپوست غنی شده و مایع دستشویی می‌باشد. مدیرکل استاندارد استان کرمانشاه با اشاره به مهلت سه ساله برای تمدید پروانه‌های کاربرد علامت استاندارد گفت: سال گذشته 183 فقره پروانه در استان تمدید شده است.

75 درصد جایگاه‌های CNG استان طی یکسال گذشته استاندارد سازی شدند نیازی با اشاره به وجود 104 جایگاه عرضه سوخت در سطح استان، گفت: در این تعداد جایگاه 961 نازل سوخت مورد آزمایش قرار گرفته که خوشبختانه تنها هفت مورد یعنی کمتر از یک درصد آنها غیراستاندارد تشخیص داده شد.

وی افزود: در هفت ماهه امسال نیز 976 نازل سوخت مورد بررسی قرار گرفته‌اند که تاکنون یک مورد مردودی نداشته‌ایم. مدیرکل استاندارد استان کرمانشاه همچنین از سنجش 4127 ترازوی سبک در هفت ماهه امسال خبر داد و اظهار کرد: از این تعداد 371 مورد مردودی داشته‌ایم. نیازی با اشاره به وجود 72 جایگاه فعال عرضه CNG در استان، گفت: 75 درصد این جایگاه‌ها طی یکسال گذشته استانداردسازی شدند. وی افزود: گاز هشت مورد از این جایگاه‌ها به دلیل عدم رعایت الزامات استاندارد از سوی شرکت گاز قطع شده است.

نیازی با بیان اینکه 18 واحد ارائه دهنده خدمات گازپرکنی و سیلندر گاز تحت پوشش اداره کل استاندارد هستند گفت: سال گذشته با نظارت بر این واحدها 250 هزار عدد سیلندرو شیرگاز از چرخه خارج شده و در هفت ماهه سال جاری نیز 54 هزار و 700 شیر و سیلندر بازسازی و تعمیر شدند. مدیرکل استاندارد استان کرمانشاه به اجرای طرح هماهنگ استاندارد در سطح ملی (طرح طاها) اشاره کرد و افزود: در این طرح نظارت استاندارد در سطح عرضه و بازار خواهد بود.

وی تصریح کرد: در راستای اجرای این طرح سال گذشته 12 هزار و 627 مورد بازرسی داشته‌ایم که 6600 قلم کالا به دلیل عدم درج نشان استاندارد از سطح بازار جمع آوری شدند. استاندارد "آسانسور" هیچ یک از «بیمارستان‌ها» و «دستگاه‌های دولتی» استان را تایید نمی‌کنیم نیازی در ادامه با بیان اینکه تمام آسانسورها مشمول مقررات استاندارد اجباری هستند، گفت: خوشبختانه ساختمان‌های تازه تاسیس برای گرفتن پایان کار نیاز به تاییدیه ایمنی آسانسور از سازمان استاندارد دارند.

وی تصریح کرد: مشکلی که در زمینه آسانسور وجود دارد به آسانسور ساختمان‌های قدیمی و دستگاه‌های دولتی و بیمارستان‌ها مربوط است. مدیرکل استاندارد استان کرمانشاه افزود: با بازرسی‌ها انجام شده مشخص شده که عمده آسانسورها در ساختمان‌های قدیمی نیاز به تعویض و تعمیر دارند. وی افزود: ما سال گذشته 110 آسانسور را در سطح استان بازرسی کردیم که هر 110 مورد دارای 50 تا 70 نقص بودند و هر کدام حداقل یک نقص بحرانی داشتند که می‌تواند هر لحظه حادثه آفرین شود.

وی با بیان اینکه با تمام دستگاه‌های استان مکاتبه شده تا لیست آسانسورهای خود را تحویل دهند، گفت: این کار در حال حاضر در حال انجام است تا با داشتن یک بانک اطلاعاتی بتوانیم بازرسی جامعی را از آسانسورهای دستگاه‌های مختلف استان داشته باشیم. نیازی با انتقاد از عدم توجه بیمارستان‌ها به وضعیت آسانسورهای منصوبه، گفت: بارها در این زمینه مکاتبه کرده‌‌ایم اما اقدامی صورت نگرفته است و در صورت بروز حادثه عواقب کار متوجه مسئولین بیمارستان‌ها خواهد بود.

مدیرکل استاندارد استان کرمانشاه افزود: وضعیت آسانسور دستگاه‌های دولتی هم مطلوب نیست و ما استاندارد بودن آسانسور هیچ یک از دستگاه‌های دولتی و بیمارستان‌های استان را تایید نمی‌کنیم. نیازی با اشاره به لزوم استانداردسازی آسانسورهای ساختمان‌های خصوصی گفت: مدیران ساختمان باید با یک شرکت نصاب آسانسور قرار بسته و ماهانه یا هفتگی وضعیت آسانسور ساختمان خود را بررسی کنند، زیرا در غیراینصورت عواقب هرگونه حادثه در آسانسور متوجه آنان خواهد بود.

بررسی استاندارد "زمین‌های بازی" دغدغه امروز ماست نیازی با تاکید بر لزوم استاندارسازی شهربازی، پارک ها و زمین‌های بازی گفت: متاسفانه با انجام 300 بازرسی در سال گذشته در این زمینه 76 مورد تجهیزات به دلیل فرسودگی و عدم انطباق با استاندارد پلمب شدند که از جمله آن پلمب تجهیزات شهربازی‌های اسلام آبادغرب، دالاهو، سرپل ذهاب و دو شهربازی "فانفار" و "لب‌آب" کرمانشاه است. وی خاطرنشان کرد: آنچه که امروز دغدغه ماست مسئله زمین‌های بازی است که محل محصوری ندارد تا بتوان در صورت استاندارد نبودن تجهیزات آن را پلمب کرد.

نیازی افزود: در همین راستا از شهرداری‌ها می‌خواهیم نهایت همکاری را با استاندارد داشته باشند تا بتوانیم ایمنی این تجهیزات را بررسی و در صورت نیاز این تجهیزات را بازسازی و یا از رده خارج کنیم. مدیرکل استاندارد استان کرمانشاه با اشاره به مرز 330 کیلومتری استان با کشور عراق اظهار کرد: همین امر کرمانشاه را یک استان صادرات‌محور کرده و در حال حاضر 65 درصد مجموع کالاهای صادراتی از مرزهای استان مشمول استاندارد اجباری است.

وی تصریح کرد: در همین راستا نیاز به ایجاد آزمایشگاه‌های تخصصی در مرز است که ما سال گذشته موفق به ایجاد زیرساخت چهار آزمایشگاه تخصصی در مرز شدیم که درصورت تامین اعتبار کار تجهیز آنها انجام می‌شود.

مدیرکل استاندارد استان کرمانشاه در پایان از همه افراد خواست تا تخلفات در حوزه استاندارد را با تماس با شماره تلفن 1517 اعلام کنند و برای اطمینان از علامت استاندارد هر کالا کد 10 رقمی آن را به سامانه پیامکی 10001517 ارسال کنند و از استاندارد کالا مطمئن شوند.