رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۸

استاندارد کالاهای ایرانی - نمایش محتوای خبر

 

 

استاندارد کالاهای ایرانی

استانداردکالاهای ایرانی

رییس اداره هماهنگی تدوین استانداردهای ملی اداره کل استاندارد استان کرمانشاه با اعلام اینکه پنج تا شش هزار کالا در کشور تولید می‌شود، گفت: از این تعداد 800 کالا مشمول استاندارد اجباری است، اما با توجه به اینکه این کالاها بخش زیادی از نیازهای هر فرد را پوشش می دهد، بنابراین می توان گفت که حدود بیش از 40 درصد زندگی یک فرد ایرانی استاندارد است.

یاسر مرادی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، با بیان اینکه بحث استاندارد از اولین داد و ستدهای بشر همواره مورد توجه بوده است، گفت: در آن دوره تنها بحث وزن و مشخصات ظاهری کالا شاخص‌های استاندارد به شمار می رفته و با گذشت زمان این شاخص‌ها و معیارها پیشرفت کرده و امروزه آزمایش جزیی‌ترین ویژگی‌های کمی و کیفی کالا را نیز شامل می‌شود.

وی با بیان اینکه استاندارد امروزه در ایران هنوز به جایگاه واقعی خود نرسیده است، گفت: تمام تلاش سازمان ملی استاندارد این است که استاندارد را آن طور که باید به جایگاه واقعی خود برساند.

مرادی خاطرنشان کرد: مادامی که تنها یک سازمان متولی امر استاندارد باشد این امر محقق نخواهد شد و ضروری است دستگاه‌های دیگر نیز وارد کار شده و استاندارد به عنوان یک امر فراگیر اجتماعی مطرح شود.

رییس اداره هماهنگی تدوین استانداردهای ملی اداره کل استاندارد استان کرمانشاه به سه دوره گذار استاندارد در جهان اشاره کرد و افزود: در ابتدای مطرح شدن بحث استاندارد، بحث کنترل کیفیت کالا مد نظر بود، بطوریکه کالا کنترل و نظارت می‌شد تا تولید کنندگان استانداردهای لازم را در تولید آن رعایت کنند.

وی افزود: در دوره بعدی بحث تضمین کیفیت مطرح شد و واحد تولیدی کیفیت کالای خود را باید تضمین می‌کرد و در اختیار مصرف کننده قرار می‌داد.

مرادی افزود: در دوره رقابتی عصر حاضر که مشریان در خصوص بودن یا نبودن یک برند در بازار تعیین کننده اصلی هستند، بحث خوداظهاری در استاندارد به وجود آمد و واحدهای تولید کننده از آنجا که می‌دانند در صورت نداشتن استاندارد و کیفیت لازم از بازار رقابت کنار گذاشته خواهند شد، تمام استانداردها را بصورت خود اظهاری رعایت می‌کنند.

این مسئول با بیان اینکه هنوز در کشور ایران استاندارد در مرحله تضمین کیفیت قرار دارد، گفت: رویکرد سازمان ملی استاندارد پیشروی استاندارد به سمت خود اظهاری است.

مرادی با اشاره به تولید پنج تا شش هزار قلم کالا در کشور، گفت: از این تعداد بیش از 800 قلم کالای ضروری مشمول استاندارد اجباری هستند که افزایش این تعداد مطلوب نیست و باید به سمت خوداظهاری استاندارد کالا پیش برویم.

وی اظهار کرد:چنانچه در کشوربحث خوداظهاری در زمینه استانداردجا بیافتد، در تمام کالاهای کشور به طور خودکار بحث استاندارد رعایت می شود.

رییس اداره هماهنگی تدوین استانداردهای ملی اداره کل استاندارد استان کرمانشاه افزود: در همین راستا سازمان ملی استاندارد با رویکرد حرکت به سمت خود اظهاری در بحث استاندارد، تدوین طرح تحول نظام استانداردسازی را به اتمام رسانده و این طرح در حال گذراندن مراحل قانونی خود برای اجراست.

مرادی در ادامه با بیان اینکه استاندارد در زمینه‌های مختلف زندگی انسان وجود دارد، گفت: در زمینه‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی و سایر ابعاد زندگی استانداردهای متفاوتی داریم.

وی در خصوص اینکه تا چه حد زندگی روزمره ایرانی مطابق با استاندارد است، گفت: اگر یک زندگی روزمره و عادی را در نظر بگیریم، از آنجا که پنج تا شش هزار کالا در کشور تولید می‌شود و از این تعداد بیش از 800 کالای ضروری که نقش عمده‌ای در زندگی افراد دارد مشمول استاندارد اجباری هستند، می‌توان گفت چیزی در حدود بیش از 40 درصد زندگی روزمره یک فرد ایرانی استاندارد است و بحث استاندارد در آن لحاظ می‌شود.