رونق تولید ملی | دوشنبه، ۵ اسفند ۱۳۹۸

استاندارد کردن خدمات و کیفیت‌بخشی به آنها را در برنامه داریم - نمایش محتوای خبر

 

 

استاندارد کردن خدمات و کیفیت‌بخشی به آنها را در برنامه داریم

رئیس سازمان بهزیستی گفت: مجموعه بهزیستی کشور استاندارد کردن خدمات و کیفیت بخشی به آنها را در برنامه دارد.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، انوشیروان محسنی بند پی در کارگروه اجتماعی استان کرمانشاه که امروز(۱۴بهمن) در استانداری کرمانشاه برگزار شد، با گرامیداشت دهه فجر، این ایام را یادآور امام خمینی (ره) و ایثارگری اقشار مختلف مردم در جریان ‌پیروزی انقلاب اسلامی ایران دانست. وی با بیان اینکه مجموعه بهزیستی کشور استاندارد کردن خدمات و کیفیت بخشی به آنها را در برنامه دارد، اظهار کرد: بهزیستی برای رسیدن به اهداف خود به رویکرد تلفیقی نهادهای مرتبط نیاز داشته و در این راستا باید همه نهادها و مردم پای کار بیایند .

وی ادامه داد: مجموعه بهزیستی تنها دستگاهی است‌ که در سال آینده بسته پیشگیری فرهنگی، مداخله ای، توانمندسازی، حرفه آموزی، اشتغال و مسکن را در قالب یک بسته خدمتی جامع تدوین خواهد کرد. محسنی بندپی در ادامه با تاکید بر اینکه آسیب های اجتماعی مختص کشور ما نیست، اظهار کرد: با توجه به تحولات جامعه و قرن کنونی که قرن تکنولوژی است تکنولوژی های نوظهور با همه جاذبه های خود آثار سوئی هم ممکن است به همراه داشته باشند که بروز آنها اجتناب ناپذیر است.

محسنی بندپی ادامه داد: آسیب های اجتماعی مثل حاشیه نشینی، طلاق، بیکاری، خودکشی و... از جمله پیامدهای تغییرات در ساختار جامعه است که شاهد آن هستیم. وی ادامه داد: نمی‌توان گفت که در ۳۷ سال گذشته در حوزه آسیب های اجتماعی کاری نشده است، اما در این مدت در حوزه آسیب های اجتماعی برنامه مشخصی نداشته ایم و سلامت را فقط سلامت جسمی می پنداشتیم. رئیس سازمان بهزیستی کشور افزود: سازمان جهانی بهداشت سلامتی را نبود بیماری نمی داند، بلکه برای سلامتی ابعاد مختلف جسمی، اجتماعی، روانی، فرهنگی و... قائل می شود.

وی در ادامه با اشاره به دغدغه های مقام معظم رهبری و دولت تدبیر و امید در موضوع آسیب های اجتماعی افزود: سازمان بهزیستی سه رویکرد پیشگیری، مداخله و مداخلات استاندارد و به هنگام را در راستای ارائه خدمات بهتر در برنامه دارد. محسنی بندپی افزود: سازمان بهزیستی کشور پیشگیری از آسیب های اجتماعی و معلولیتها را یکی از اهداف مهم خود می‌داند و معتقد است باید در حوزه پیشگیری پایدار و فرآیند محور و نه فقط مقطعی و جزیره ای ورود داشته باشد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور افزود: در بعد پیشگیری از معلولیت ها مجموعه بهزیستی کشور از مجموع یک میلیون و ۵۰۰ هزار نوزاد به دنیا آمده در سال گذشته کار غربالگری شنوایی را برای یک میلیون و ۶۰ هزار کودک انجام داده است و در طول دو سه سال گذشته از ناشنوا شدن ۱۰ هزار کودک جلوگیری کرده است‌. غربالگیری بینایی سه میلیون کودک تحت پوشش، انجام مداخله به هنگام در بیش از ۴۲۰۰ مورد خودکشی از دیگر اقدامات مجموعه بهزیستی کشور بود که محسنی بندپی به آنها اشاره کرد.

وی در ادامه با بیان اینکه سالانه ۳۰ هزار کودک معلول در کشور متولد می شود، افزود: تولد این کودکان بار مالی زیادی را به دولت و خانواده ها تحمیل می کند و باید از تولد آنها جلوگیری شود.

رئیس سازمان بهزیستی کشور افزود: در راستای جلوگیری تولد نوزادان معلول در تلاشیم تا در هر استان یک شهرستان را به صورت پایلوت در مقوله غربالگری ازدواج وارد کرده و زوجین مشکل دار را به سمت مراکز مشاوره و آزمایش ژنتیک راهنمایی کنیم.

رئیس سازمان بهزیستی کشور در ادامه با بیان اینکه بعد از مقوله ‌پیشگیری مداخله در دستور کار مجموعه بهزیستی کشور قرار دارد، افزود: اوراژنس اجتماعی با هدف مداخله به موقع و به هنگام راه اندازی شده و در حال حاضر ۱۹۷ شهرستان در کشور اورژانس اجتماعی دارد که سهم استان کرمانشاه از این تعداد تنها چهار شهرستان است.

وی افزود: تا خرداد ماه سال ۹۶ اورژانس اجتماعی را در شهرستانهای جوانرود، هرسین، صحنه، گیلانغرب، سنقر و پاوه راه اندازی خواهیم کرد. وی ادامه داد: بعد از راه اندازی اورژانس اجتماعی، احداث شلتر و توسعه مراکز نگهداری در برنامه سازمان بهزیستی کشور قرار دارد.

وی در ادامه با بیان اینکه در شش ماهه نخست سال آینده دوبرابر کردن ظرفیت خط ۱۴۸۰ را برای مشاوره رایگان مردم استان کرمانشاه در برنامه داریم گفت: هدف از این اقدام ارائه خدمات مشاوره ای بهتر و بیشتر به مردم این استان است.