رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۳ مهر ۱۳۹۸

استان کرمانشاه مازاد تولید سیب‌زمینی دارد - نمایش محتوای خبر

 

 

استان کرمانشاه مازاد تولید سیب‌زمینی دارد

استان کرمانشاه مازاد تولیدسیب‌زمینی دارد

مدیر تنظیم بازار و محصولات کشاورزی و نهاده‌های سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با اشاره به پرداخت مرحله دوم مشوق‌های صادرات سیب‌زمینی به صادرکنندگان کرمانشاهی، گفت: به دنبال پرداخت مشوقهای صادراتی به مابقی صادرکنندگان هستیم.

علی‌اصغر بهمنی‌پور در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، با اشاره به پرداخت مشوق‌های صادرات سیب‌زمینی در دو مرحله به صادرکنندگان سیب‌زمینی، اظهار کرد: در مرحله دوم، یارانه صادرات سیب‌زمینی به 29 نفر از تولیدکنندگان و صادرکنندگان سیب‌زمینی که از هشتم مهر 1394 تا 22 آذر همان سال صادرات سیب زمینی داشته‌اند، اختصاص پیدا کرد.

بهمنی‌پور میزان کل صادرات سیب‌زمینی توسط صادر کنندگان در این زمان را بیش از 50 هزار و 900 تن اعلام کرد و افزود: مبلغ یارانه پرداخت شده به این افراد نیز بیش از 76 میلیارد ریال بوده است.

مدیر تنظیم بازار و محصولات کشاورزی و نهاده‌های سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه در ادامه با بیان اینکه برنامه‌ریزی‌ها و مکاتبات لازم برای پرداخت مشوق‌های صادراتی به صادرکنندگان سیب‌زمینی در مراحل بعدی انجام شده است، گفت: به دنبال جذب اعتبارات لازم برای پرداخت مشوق‌های صادراتی به مابقی صادرکنندگان هستیم. به گفته بهمنی‌پور در مرحله نخست پرداخت مشوق نیز به 20 نفر از صادرکنندگان سیب‌زمینی استان کرمانشاه مشوق صادراتی تخصیص پیدا کرد که میزان صادرات این مرحله قریب 37 هزار تن و مبلغ یارانه صادراتی این میزان صادرات بیش از 55 میلیارد ریال بوده است.

وی در ادامه هدف از تخصیص مشوق‌های صادراتی را حمایت از تولیدکنندگان عنوان و ابراز امیدواری کرد: پرداخت این مشوق‌های صادراتی بتواند در ترغیب تولیدکنندگان به صادرات موثر باشد.

بهمنی‌پور پیش‌بینی میزان تولید سیب‌زمینی در استان کرمانشاه در سال جاری را 141 هزار و 150 تن دانست و افزود: میزان مصرف یک سال سیب‌زمینی در استان کرمانشاه حدود 95 هزار تن است و مازاد تولید داریم. به گفته مدیر تنظیم بازار و محصولات کشاورزی و نهاده‌های سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه سرانه مصرف سیب‌زمینی در استان کرمانشاه بین 45 تا 50 کیلوگرم در سال است.

بهمنی‌پور با بیان اینکه امسال 4030 هکتار سیب‌زمینی در استان کرمانشاه کشت شده است، گفت: متوسط عملکرد سیب‌زمینی در استان 35 تن در هر هکتار است.