رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۸

استان کرمانشاه 670 هزار جوان دارد - نمایش محتوای خبر

 

 

استان کرمانشاه 670 هزار جوان دارد

شصت و هفتاد هزار جوان در استان

مدیر کل ثبت احوال استان کرمانشاه گفت: 670 هزار و 180 نفر از جمعیت استان را جوانان تشکیل می‌دهند که این تعداد یک سوم جمعیت استان محسوب می‌شود.

علیرضا قبادی به مناسبت هفته "جوان" در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، با بیان اینکه دو تعریف آماری برای تعیین جمعیت جوان وجود دارد، اظهار کرد: بر اساس یک تعریف جمعیت سنی بین 15 تا 29 سال جوان محسوب می‌شود که بر این اساس 670 هزار و 180 نفر که معادل 33 درصد جمعیت استان است، جوان محسوب می‌شوند.

وی افزود: بر اساس تعریف دیگر، جمعیت سنی بین 20 تا 34 سال به عنوان جمعیت جوان در نظر گرفته می‌شود که بر این اساس نیز 649 هزار و 872 نفر از جمعیت استان که معادل 32 درصد جمعیت استان است جوان محسوب می‌شوند.

به گفته مدیر کل ثبت احوال استان کرمانشاه در حال حاضر به طور میانگین یک سوم جمعیت استان را جوانان تشکیل می‌دهند.

وی تصریح کرد: استان کرمانشاه از نظر میزان جمعیت جوان، استان هفتم کشور محسوب می‌شود.

قبادی در ادامه به ارائه آمار گروه‌های جمعیتی دیگر استان پرداخت و اظهار کرد: در حال حاضر 21 درصد جمعیت استان زیر 15 سال سن دارند، 33 درصد بین 15 تا 29 سال، 39 درصد بین 30 تا 64 سال که دوره میانسالی محسوب می‌شود و هفت درصد نیز بالای 65 سال سن دارند که جزو گروه سالمندان محسوب می‌شوند.

به گفته مدیرکل ثبت احوال استان کرمانشاه، رده سنی 15 تا 64 سال جمعیت مولد محسوب شده که این تعداد در استان کرمانشاه یک میلیون و 482 هزار و 518 نفر است که حدود سه چهارم جمعیت استان را تشکیل می‌دهند و استان کرمانشاه در این زمینه رتبه ششم کشور را داراست.

وی با بیان اینکه در حال حاضر استان و کشور در پنجره‌ جمعیتی خود قرار دارد، اظهار کرد: هم اکنون بیشترین تعداد جمعیت را جمعیت فعال و مولد تشکیل می‌دهد و این فرصت مناسبی برای هر کشور در جهت رشد و توسعه محسوب می‌شود.

قبادی با ابراز نگرانی از کاهش نرخ رشد در دهه‌های گذشته اظهار کرد: در سال گذشته نرخ رشد جمعیت 1.1 درصد بوده که اگر به همین منوال ادامه پیدا کند جمعیت ایران قطعا رو به پیری خواهد رفت.

مدیرکل ثبت احوال استان کرمانشاه با اشاره به درصد جمعیتی رده‌های سنی مختلف استان، اظهار کرد: در حال حاضر متاسفانه جمعیت کودک و نوجوان که باید جایگزین جمعیت جوان کشور شود درصد پایینی از جمیعت را دارند و از طرف دیگر درصد جمعیت میانسال کشور بالاست و در سالهای آینده نیز جمعیت جوان استان به این جمعیت سالمند اضافه می‌شود و این یعنی افزایش پیری جمعیت.

قبادی بیان کرد: در حال حاضر برای اینکه جمعیت در وضعیت پنجره جمعیتی و ایده‌آل خود بماند لازم است تا هر خانواده حداقل صاحب دو فرزند شود.

وی یادآور شد: با افزایش پیری جمعیت قطعا در سالهای آینده کشور در زمینه‌های مختلف اقتصادی و توسعه‌ای با مشکل مواجه خواهد شد.