سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

استقبال گسترده "سربازان فراری" از طرح خرید خدمت - نمایش محتوای خبر

 

 

استقبال گسترده "سربازان فراری" از طرح خرید خدمت

استقبال گسترده "سربازان فراری" از طرح خریدخدمت

معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی استان کرمانشاه از استقبال گسترده مشمولان غایب و سربازان فراری از طرح خرید خدمت خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، سرهنگ هوشنگ زندی در نشست خبری امروز (18 دی) با بیان اینکه خرید خدمت برای مشمولان غایب هشت سال به بالا کماکان ادامه دارد، از استقبال گسترده مشمولان غایب از این طرح خبر داد.

زندی افزود: علاوه بر مشمولان غایب، سربازان فراری که بیش از هشت سال فراری بوده‌اند، در صورتی که جرمی در دوران خدمت خود مرتکب نشده باشند می‌توانند در این طرح شرکت کنند.

در حال حاضر نیز از مجموع افرادی که در این طرح ثبت نام کرده‌اند 30 درصد آنها سرباز فراری بوده‌اند که این نشان از استقبال گسترده سربازان فراری از این طرح است. وی تصریح کرد: افراد مشمول طرح می‌بایست برای ثبت نام به مراکز پلیس +10 مراجعه کننده و سایر مراحل ثبت نام نیز از طریق پیامک به آنها اعلام می‌شود.

معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی استان کرمانشاه افزود: در حال حاضر ارقام خرید خدمت سربازی برای افراد زیردیپلم مشمول طرح 10 میلیون تومان، دیپلم 15 میلیون تومان، فوق دیپلم 20 میلیون تومان، لیسانس 25 میلیون تومان، فوق لیسانس 30 میلیون تومان، دکترای غیرپزشکی 35 میلیون تومان، دکترای پزشکی 40 میلیون تومان و پزشک متخصص و بالاتر 50 میلیون تومان است.

وی افزود: علاوه بر این برای افرادی که بیش از هشت سال غیبت دارند به ازای هر سال بیشتر، 10 درصد به مبلغ جریمه افزوده می‌شود و برای سربازانی که دارای همسر و فرزند هستند به ازای همسر پنج درصد و نیز به ازای هر فرزند پنج درصد دیگر از مبلغ جریمه آنها کاسته می‌شود.

زندی با بیان اینکه در آینده عرصه بیش از پیش بر سربازان فراری و مشمولان غایب جهت تعیین تکلیف خدمت خود تنگ می‌شود، گفت: بر اساس ماده 62 قانون نظام وظیفه عمومی، استخدام کنندگان مشمولان غایب در هر وزارتخانه یا موسسات دولتی برای اولین یا دومین بار به کسر نصف حقوق، از شش ماه تا یک سال محکوم می‌شوند.

وی افزود: با تکرار این کار در دفعات سوم به بعد، حکم انفصال دائم از خدمات دولتی برای این افراد خاطی داده خواهد شد.

معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی استان کرمانشاه، خاطرنشان کرد: همچنین استخدام کنندگان مشمولان غایب در موسسات غیردولتی مانند کارخانه، آموزشگاه‌ها، بنگاه‌ها و مغازه‌ها برای بار اول و دوم چهار میلیون و 200 هزار تومان و برای بار سوم مبلغ 12 میلیون و 600 هزار تومان جریمه و علاوه بر آن توسط نیروی انتظامی برایشان پرونده تشکیل شده و به مرجع قضایی معرفی می‌شوند.

وی با بیان اینکه بر اساس ماده 58 مکرر قانون وظیفه عمومی، نیروی انتظامی موظف به شناسایی و دستگیری مشمولان غایب و رسیدگی به وضعیت آنهاست، گفت: در همین راستا یک گروه در نیروی انتظامی در خصوص بکارگیری مشمولان غایب در کارگاه‌ها و مغازه‌ها و موسسات دولتی و غیر دولتی بازدید میدانی به عمل می‌آورند. زندی یادآور شد: در صورتی که کارفرما مشولان غایب را به کارگیری کند شناسایی و برابر مقررات اعلام شده با آنها برخورد می‌شود.

معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی استان کرمانشاه با بیان اینکه از طرف پلیس های تخصصی هیچ گونه خدماتی به مشمولان غایب ارائه نمی‌شود، گفت: افراد جهت اطلاع از معافیت پزشکی و سایر موارد معافیت باید به سایت www.vazifeh.police.ir مراجعه کنند.

وی افزود: همچنین متقاضیان می‌توانند با شماره تلفن گویای 096480 تماس گرفته و یا سوالات خود را از طریق سامانه پیامکی 110206010 بیان کنند.

زندی در ادامه با بیان اینکه امکان ابطال معافیت پزشکی وجود دارد، گفت: مشمولانی که معافیت پزشکی گرفته‌اند در صورت بهبودی کامل می‌توانند جهت ابطال معافیت پزشکی خود به معاونت وظیفه عمومی مراجعه کننند و با بررسی کمیسیون پزشکی در خصوص ابطال کارت معافیت پزشکی آنها اقدام خواهد شد.

معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: مشمولان غایب چنانچه دارای فرزند معلول جسمی و ذهنی هستند با تایید بهزیستی و شورای پزشکان غیبت سنواتی برگ اعزام آنها بخشیده خواهد شد.