سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

اعتکاف از جامع‌ترین عبادات است - نمایش محتوای خبر

 

 

اعتکاف از جامع‌ترین عبادات است

مراسم اعتکاف

یک کارشناس مسائل مذهبی گفت: برای ترغیب جوانان برای شرکت در اعتکاف باید حضور شخصیت‌های مذهبی و رجال سیاسی اجتماعی در این مراسم پررنگ شود.

حجت الاسلام حجت الله فاضلی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه کرمانشاه، با تاکید بر جایگاه اعتکاف در دین مبین اسلام، گفت: اعتکاف یکی از جامع‌ترین عبادات‌ اسلامی است که زمینه‌ خودسازی انسانها را فراهم می‌آورد و پیامبر اکرم(ص) به آن اهتمام ویژه‌ای داشت.

رئیس اداره امور فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی استان کرمانشاه گفت: اعتکاف و پرداختن به آن باعث دوری از زشتی‌ها و پلشتی‌ها شده و دست ردی است به خواسته‌های نفسانی.

وی با بیان اینکه اعتکاف آدابی دارد، نماز، روزه، دعا و مناجات در درگاه الهی را از جمله آداب مراسم معنوی اعتکاف دانست و گفت: آداب اعتکاف با بیتوته کردن در خانه خدا یکی از زیباترین شکل‌های تعلیم و تربیت به‌حساب می‌آید که انسان‌ها را به سوی سعادت رهنمون می‌شود.

وی توجه به اعتکاف را توجه به دین دانست و گفت: اعتکاف باعث زنده نگهداشتن ارزش‌های دینی می‌شود.

فاضلی در ادامه به افراد توصیه کرد: اعتکاف را به مثابه یک برنامه معنوی خالصانه پنداشته که زمینه‌های خودسازی، تهذیب و تعالی را در فرد به‌وجود می‌آورد و برای شرکت در این مراسم پرفیض معنوی اهتمام داشته باشند.

این کارشناس مذهبی از اعتکاف به عنوان یکی از عوامل زمینه ساز تقویت اعتقادات افراد و به‌وِیژه جوانان یاد کرد و افزود: برای ترغیب جوانان به سوی این مراسم پرفیض باید حضور شخصیت‌های مذهبی و رجال سیاسی اجتماعی در این مراسم پررنگ شود، چرا که در اینصورت افراد و به‌ویژه جوانان شور و شوق بیشتری برای شرکت در مراسم اعتکاف خواهند داشت.