سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

آغاز اجرای طرح سلامت دهان و دندان در مدارس ابتدایی کنگاور - نمایش محتوای خبر

 

 

آغاز اجرای طرح سلامت دهان و دندان در مدارس ابتدایی کنگاور

آغاز اجرای طرح سلامت دهان و دندان در مدارس ابتدایی کنگاور

رییس مرکز بهداشت کنگاور گفت: اجرای طرح سلامت دهان و دندان دانش آموزان مقطع ابتدایی و پایه اول متوسطه اولی های این شهرستان آغاز شد.

کامیار رستم آبادی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا با اشاره به آغاز این طرح در مدرسه های ابتدایی و متوسطه اول، افزود: طرح وارنیش فلوراید تراپی طبق تفاهم نامه بین دو وزارتخانه آموزش و پرورش و بهداشت و درمان در بین دانش آموزان شش تا 12 سال اجرا می شود.

وی با بیان اینکه شش هزار دانش آموز در کنگاور تحت پوشش این طرح قرار می گیرند، اضافه کرد: طبق تحقیق صورت گرفته این طرح از 25 تا 75 درصد از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند.

وی خاطرنشان کرد: این طرح در تمام مدارس ابتدایی سطح شهرستان در مراحل مختلف اجرا می شود که ماده ای به نام وارنیش به دندان دانش آموزان تزریق می شود و با معاینات انجام گرفته شناسنامه سلامت دهان و دندان به دانش آموزان داده می شود که به همراه کد ملی دانش آموز در سامانه کشوری ثبت می شود.

رستم آبادی گفت: در صورتی که دانش آموزی مشکل حاد داشته باشد به درمانگاه یا مرکز بهداشت برای معاینات بیشتر معرفی می شود. طرح سلامت بهداشت دهان و دندان یک طرح ملی است که هر ساله در سطح کشور اجرایی می شود و این طرح شامل خدمات پیشگیری از آسیب های دندانی در بین دانش آموزان می شود.

وارنیش فلوراید ماده ای است کە برای جلوگیری از پوسیدگی دندان بویژه در کودکان بە عنوان عایق روی سطوح دندان کشیده می شود تا دندان ها دیرتر پوسیده شود. شهرستان تدین و تمدن کنگاور با جمعیتی افزون بر 85 هزار نفر در 94 کیلومتری شرق کرمانشاه واقع شده است و دروازه ورودی این استان غربی محسوب می شود.