سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

آغاز برداشت خرما از نخلستان های قصرشیرین - نمایش محتوای خبر

 

 

آغاز برداشت خرما از نخلستان های قصرشیرین

آغاز برداشت خرما از نخلستان های قصرشیرین

معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری قصرشیرین، از آغاز برداشت خرما از سطح 508 هکتار نخلستان های بارور این شهرستان خبر داد و گفت: پیش بینی می شود امسال بیش از 2 هزار و 540 تن خرما برداشت و روانه بازار مصرف شود.

نعمت الله نازپرورده روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: پیش بینی می شود امسال از هر هکتار نخلستان های بارور این شهرستان به طور میانگین پنج تا هفت تن خرما برداشت شود.

وی ارقام خرمای تولیدی در این شهرستان را از نوع زاهدی، اشرسی، کبکاب، جعفری، ازرق، دیری و خضراوی نام برد. وی سطح نخلستان های این شهرستان را 935 هکتار عنوان کرد که 508 هکتار آن بارور و 427 هکتار نیز به صورت نهال است که تاکنون به مرحله باروری نرسیده اند.

معاون فرماندار قصرشیرین، عمده خرمای تولیدی رقم اشرسی کشور را مربوط به این شهرستان مرزی دانست و اظهار داشت: رقم اشرسی از ارقام خاص کشت شده این منطقه گرمسیری و خاستگاه اصلی آن نیز عراق است.

نازپرورده، رقم اشرسی را دارای دو نوع خشک و نرم عنوان کرد و گفت: این نوع خرماهای تولیدی، درشت و گوشتی با کیفیت و بسیار خوش طعم است. وی با بیان اینکه عملیات برداشت خرما از نخلستان های بارور این شهرستان تا اوایل مهر ادامه دارد، اضافه کرد که کار توسعه نخلستان های این شهرستان امسال تا سطح 70 هکتار در دست اقدام است که در صورت تامین آب مورد نیاز، این میزان به 150 هکتار افزایش می یابد.

محصول خرمای تولیدی در قصرشیرین به دلیل نبود صنایع بسته بندی، تبدیلی و فرآوری به صورت فله ای به فروش می رسد که ایجاد صنایع تبدیلی ، امکان بسته بندی و فروش بهتر این محصول علاوه بر اشتغال زایی مناسب، بهبود وضعیت معیشتی باغداران و تولید کنندگان خرما را به همراه دارد.

شهرستان قصرشیرین در غرب استان کرمانشاه با بیش از 27 هزار تن جمعیت 29 هزار و 188 هکتار زمین کشاورزی و باغی دارد.