رونق تولید ملی | دوشنبه، ۵ اسفند ۱۳۹۸

آغاز عملیات مین روبی 500 هکتار از پروژه باغ سه هزار هکتاری قصرشیرین - نمایش محتوای خبر

 

 

آغاز عملیات مین روبی 500 هکتار از پروژه باغ سه هزار هکتاری قصرشیرین

عملیات مین روبی 500 هکتار از پروژه باغ سه هزار هکتاری قصرشیرین آغازشد

سرپرست فرمانداری قصرشیرین از آغاز پاکسازی و مین روبی 500 هکتار از پروژه باغ سه هزار هکتاری میوه در این شهرستان که مشکوک و آلوده به مین است خبر داد.

مرادعلی تاتار روز سه شنبه در حاشیه بازدید و بررسی مشکلات پروژه باغ سه هزار هکتاری میوه در قصرشیرین به خبرنگار ایرنا افزود: این طرح در واقع در سطح چهار هزار هکتار انجام می شود که سه هزار هکتار آن برای کاشت انواع درختان میوه های گرمسیری مانند خرما، انگور و مرکبات در دست اقدام است و یک هزار دیگر آن نیز به علت مشکل آلودگی اراضی این منطقه به مین راکد مانده بود.

وی اظهار کرد: امروز در نشستی عملیات مین روبی اراضی مشکوک این طرح آغاز شد و گروه های مین روب هم اکنون در منطقه مستقر شدند و عملیات پاکسازی را آغاز کرده اند.
وی بیان کرد: از مجموع سه هزار هکتار وسعت این باغ که با هدف تولید محصولات گرمسیری ایجاد می شود 600 هکتار خرما، یک هزار و 400 هکتار مرکبات و یک هزار هکتار نیز به کاشت نهال انگور اختصاص دارد.
سرپرست فرمانداری قصرشیرین اضافه کرد: از مجموع سه هزار هکتار باغ در دست اقدام بیش از دو هزار هکتار آن کاشت شده و عملیات اجرایی سد این منطقه برای آبرسانی به این اراضی نیز بیش از90 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در مجموع هم اکنون 500 نفر در این طرح بزرگ بکارگیری شده اند.
تاتار گفت: اعتبار اجرای این طرح دو هزار و 420 میلیارد ریال است که از این میزان یک هزار و500 میلیارد ریال در قالب تسهیلات بانکی و بقیه توسط بنیاد مستضعفان بعنوان سرمایه گذار طرح تامین شده است.
وی ادامه داد: فعالیت های اجرایی این باغ سه هزار هکتاری از سال 91 آغاز شد که احداث این باغ در مجموع برای بیش از 120 نفر از کارشناس بخش کشاورزی، 300 تکنسین و 600 کارگر فصلی ایجاد شغل می کند.
وی افزود: با بهره برداری از این طرح در مجموع سالانه 30 هزار تن انگور، 45 هزار تن مرکبات شامل لیمو شیرین، لیمو ترش، نارنج، پرتغال و هشت هزار تن خرما از ارقام برحی، پیارم و ربی تولید و روانه بازار مصرف می شود.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به وجود دو پایانه مرزی خسروی و پرویزخان در قصرشیرین و همجواری آن با عراق این باغ با هدف صادرات محصولات تولیدی طراحی شد و ساخت و ایجاد صنایع پایین دستی شامل سردخانه برای نگهداری محصولات نیز در این طرح پیش بینی شده است.
تاتار گفت: قرار است آب مورد نیاز این مجموعه از طریق احداث سد مخزنی با ظرفیت 30 میلیون متر مکعب با بیش از600 میلیارد ریال اعتبار تامین شود.
مجتمع کشت و صنعت پیوند بیستون پارس با سرمایه گذاری بنیاد مستضعفان در کیلومتر 10 محور قصرشیرین به خسروی در زمینی به مساحت سه هزار هکتار در حال احداث است.
کشاورزی که یکی از راههای اصلی درآمد مردم مناطق مرزی ایران در غرب کشور بود در جریان جنگ تحمیلی آسیب شدید دید و اجرای این نوع طرحها می تواند در رونق اقتصادی و ایجاد شغل در مناطق مرزی و محروم موثر واقع شود.
قصرشیرین در غرب استان کرمانشاه با بیش از 27 هزار نفر جمعیت 30 هزار هکتار اراضی باغی و کشاورزی دارد.