سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۳۱ فروردین ۱۴۰۰

آغاز مایه کوبی رایگان 3 میلیون راس دام سبک علیه بیماری تب برفکی در کرمانشاه - نمایش محتوای خبر

 

 

آغاز مایه کوبی رایگان 3 میلیون راس دام سبک علیه بیماری تب برفکی در کرمانشاه

آغاز مایه کوبی رایگان 3 میلیون راس دام سبک علیه بیماری تب برفکی درکرمانشاه

بیش از 3 میلیون راس دام سبک در استان کرمانشاه علیه بیماری تب برفکی به صورت کاملا رایگان واکسینه می شوند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کرمانشاه، مدیرکل دامپزشکی استان گفت: در فاز سوم واکسیناسیون دامهای سبک علیه بیماری تب برفکی بیش از 3 میلیون راس دام سبک استان به شکل رایگان و با استفاده توان بخش خصوصی و دولتی واکسینه می شوند.

دکتر نادر پرور تب برفکی را یک بیماری ویروسی واگیردار حیوانات زوج سم اهلی و وحشی عنوان کرد و افزود: این بیماری در ایران بومی بوده و مهمترین بیماری دامی محسوب می شود که در اسامی محلی به طبقه، شلگه و... معروف است.

وی با بیان اینکه سرعت انتشار این بیماری در واحدهای پرتراکم و حساس (واکسینه نشده و دارای ایمنی پایین) بسیار بالاست، خاطرنشان کرد: این ویروس دارای 7 سروتیپ SAT 3, SAT 2, SAT 1, C, 1 Asia, A و O است که سه سروتیپ 1 Asia, o و A در کشور و همچنین در منطقه در گردش است. دکتر پرور در خصوص علائم این بیماری نیز گفت: این بیماری با تب بالا، آبریزش دهان و بینی شروع شده و سپس تاول هایی در دهان، تاج سم و نوک سر پستانک ها ظاهر می شود و همچنین لنگش، بی اشتهایی و کاهش تولید از دیگر علائم این بیماری است.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه با بیان اینکه بیماری در دام های جوان(گوساله، بره و بزغاله) به صورت ناگهانی باعث تلفات می شود، واکسیناسیون، رعایت بیوسکورینی و اصول بهداشتی در دامداری، جلوگیری از ترددهای غیرضرور افراد و وسایل نقلیه به دامداری و رعایت اصول بهداشتی و قرنطینه ای حمل و نقل انتقال دام را از راه های پیشگیری از این بیماری عنوان کرد.

این مقام مسئول با اشاره به رایگان بودن واکسن و واکسیناسیون آن تصریح کرد: اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه با صرف هزینه های بالا اقدام به پیشگیری و کنترل بیماری تب برفکی نموده است به همین منظور از دامداران درخواست نمود که همکاری لازم را با اکیپ های اعزامی دامپزشکی جهت واکسیناسیون داشته باشند و حتی المقدور از جابه جایی دام طی مدت اجرای فاز خودداری کنند.

دکتر پرور پل ارتباطی اداره کل دامپزشکی را با دامداران تلفن 1512 و سامانه پیامکی 100010001512 اعلام کرد.