سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

آغاز واکسیناسیون رایگان 120 هزار راس دام سنگین در کرمانشاه - نمایش محتوای خبر

 

 

آغاز واکسیناسیون رایگان 120 هزار راس دام سنگین در کرمانشاه

طرح مایه کوبی رایگان دام های سنگین استان کرمانشاه علیه بیماری های تب برفکی و لمپی اسکین آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کرمانشاه، مدیرکل دامپزشکی استان از آغاز طرح واکسیناسیون کل جمعیت دام سنگین استان علیه بیماری های تب برفکی و لمپی اسکین خبر داد و گفت: این طرح به صورت کاملا رایگان انجام می شود.

دکتر نادر پرور با بیان اینکه طرح مذکور در ایام مبارک دهه فجر آغاز شده است، افزود: پیش بینی می شود که در این طرح بالغ بر 120 هزار راس دام علیه این دو بیماری واکسینه شوند.

وی خاطرنشان کرد: بیماری ویروسی لمپی اسکین از جمله بیماری های با سرعت انتشار بالا در جمعیت دام سنگین (گاو و گوساله) است که در صورت بروز با ایجاد تب، ندول و زخم های پوستی، کاهش تولید، تلفات دام و .. خسارات اقتصادی قابل توجهی به بخش دامداری و دامپروری وارد می کند.

مدیرکل دامپزشکی استان اظهار داشت: این بیماری از بیماری های اگزوتیک (خارجی) است و بومی کشور نمی باشد که در سال 93 وارد کشور شد و استان کرمانشاه نیز از خرداد 93 درگیر بیماری گردید اما خوشبختانه با انجام اقدامات کنترلی و مقابله ای مناسب این اداره کل از سال94 تا کنون موردی از بیماری در استان مشاهده وگزارش نشده است.

دکتر پرور عمده ترین راه انتقال این بیماری به دام را گزش حشرات عنوان کرد و گفت: در سال گذشته کلیه جمعیت دام سنگین استان علیه بیماری لمپی اسکین واکسینه شده است. وی تب برفکی را یک بیماری ویروسی واگیردار ویژه حیوانات زوج سم اهلی و وحشی برشمرد و افزود: این بیماری در ایران بومی بوده و مهمترین بیماری دامی محسوب می شود که در اسامی محلی به طبقه، شلگه و... معروف است.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه در خصوص علائم این بیماری نیز گفت: تب، آبریزش دهان و بینی، لنگش، بی اشتهایی و کاهش تولید از علائم این بیماری است. مدرکل دامپزشکی استان پل ارتباطی اداره کل دامپزشکی را با دامداران تلفن 1512 و سامانه پیامکی 100010001512 اعلام کرد.