سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۱۰ مرداد ۱۴۰۰

افتتاح مجتمع قضایی ویژه اطفال و نوجوانان در کرمانشاه - نمایش محتوای خبر

 

 

افتتاح مجتمع قضایی ویژه اطفال و نوجوانان در کرمانشاه

برای نخستین بار در کشور مجتمع قضایی ویژه اطفال و نوجوانان در کرمانشاه با حضور معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه صبح امروز افتتاح شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کرمانشاه، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه در این مراسم گفت: با صنعتی شدن جوامع و گسترش فضاهای مجازی، وقوع جرایم به سطح افراد کم سن و سال هم رسوخ کرده و پیشگیری و رسیدگی به این جرائم مورد توجه قرار گرفته است.

محمدباقر الفت با بیان اینکه سن اعمال مسئولیت کیفری در کشور ما تعریف شده و برای دخترها 9 سال تمام قمری و برای پسرها 15 سال تمام قمری است، افزود: زیر این سن را طفل تلقی می کنیم و مسئولیت کیفری متوجه این افراد نمی شود و بالای این سن و حداکثر تا 18 سال شمسی هم نوجوان تلقی شده و رسیدگی به جرائم این افراد مطابق دستور قانونگذار در دادگاه های اطفال صورت می گیرد.

وی با اشاره به اینکه آینده کشور را کودکان و نوجوانان می سازند، خاطرنشان کرد: با توجه به حساسیت هایی که در خصوص اطفال و نوجوانان وجود دارد، در کشور ما قانونگذار دستور داده دادگاه های اطفال برپا شوند که قضات این دادگاه ها نیز باید ویژگیهایی داشته باشند. رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه هم گفت: : با توجه به اینکه جرایم و تخلفاتی که اطفال و نوجوانان انجام می دهند یک شرایط خاصی برای رسیدگی نیاز دارد و قضات نیز باید شرایط خاص و دوره‌های تخصصی را بگذرانند این مجتمع ایجاد شده است.

محمدرضا عدالت خواه مجتمع مذکور را نخستین مجتمع رسیدگی به جرایم اطفال و نوجوانان در کشور دانست و افزود: در کشور نمونه ای به این شیوه نداریم که تجدید نظر، اجرای احکام، سرپرستی، شعب کیفری ویژه اطفال و نوجوانان یک جا جمع شده باشد.