جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۳ خرداد ۱۳۹۹

اقتصاد مقاومتی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

اقتصاد مقاومتی

Loading the player...

دانلود

اقتصاد مقاومتی به معنی تشخیص حوزه‌های فشار و متعاقباً تلاش برای کنترل و بی‌اثر کردن آن تاثیرها می‌باشد و در شرایط آرمانی تبدیل چنین فشارهایی به فرصت است همچنین برای رسیدن به اقتصاد مقاومتی باید وابستگی‌های خارجی کاهش یابد و بر تولید داخلی کشور و تلاش برای خوداتکایی تأکید گردد.

طبق نظر دولتمردان ایران در تعریف اقتصاد مقاومتی، ضرورت مقاومت برای رد کردن فشارها و عبور از سختی‌ها برای رسیدن به نقاط مثبت ملی نیاز است .

نقطه شروع اقتصاد مقاومتی، سیاستگذاری برای اصلاح الگوی مصرف است. مصرف، تولید را جهت می‌دهد و این دو در كنار هم، جهت سرمایه‌گذاری را مشخص می‌كنند. رونق تولید داخلی و كاستن از وارداتی كه می‌تواند به افول و كم رونقی و توقف واحدهای تولیدی داخلی منجر شود، استقلال اقتصادی، قطع وابستگی به خارج، ارتقای تكنولوژی در سطح كلان‌تر شكل می‌گیرد البته باید به گونه‌ای عمل كرد كه اقتصاد مقاومتی به معنای تحمیل فشار به مردم نباشد. مدیریت و تنظیم واردات برای به حداقل رساندن نیاز كشور به ارز و حمایت از تولیدات داخل هدایت سیل نقدینگی موجود به سمت اقتصاد مولد و حذف ریشه‌های سوداگری در اقتصاد نظارت بر نحوه توزیع كالاها به ویژه كالاهای اساسی و ضروری اتخاذ راهبرد انقباض بودجه و مدیریت هزینه در كشور با اولویت‌گذاری‌ها، كاهش مصرف‌گرایی و به تعویق انداختن پروژه‌های ناتمام با اولویت‌های پایین داشتن بینش و نگرش مثبت به كسب و كار، ترجیحا كسب و كارهای مولد نوآورانه جهت بهبود فضای كسب و كار و ایجاد محیط رقابتی با جلب مشاركت‌های مردمی و انحصار زدایی .

كاهش آمار بیكاری و خشكاندن ریشه‌های فقر و آسیب‌های اجتماعی ناشی از بیكاری در جامعه . تبدیل «تهدیدها» به «فرصت‌ها» در روند تأمین كالاها به این معنا كه به محض اعمال تحریم در برخی از كالاها، شكل‌ دهی به عزم ملی در حوزه فناوری و صنعت و تجارت برای ایجاد «خودكفایی» كامل یا حداقل «خود اتكایی» در تولید و تأمین این اقلام لازمه اقتصاد مقاومتی است.