رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۸

آمار بالای کشته‌های تصادفی ایران در مجامع بین المللی خجالت آوراست - نمایش محتوای خبر

 

 

آمار بالای کشته‌های تصادفی ایران در مجامع بین المللی خجالت آوراست

آمار بالای کشته‌های تصادفی ایران درمجامع بین المللی خجالت آوراست

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: حوادث جاده ای همچنان ازمسائل دردناک ایران است و از ارائه آمار بالای کشته های تصادفی در مجامع بین المللی خجالت می کشیم.

گزارش خبرنگار مهر، رضا ملک زاده امروز پنجشنبه در نشست با روسا، معاونین و مدیران پژوهشی دانشگاه‌های علوم پزشکی کلان منطقه ۳ آمایش که به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه برگزار شد، اظهار داشت: محیط زیست، اقتصاد، سلامت و رفاه از جمله فاکتورهای مورد نظر سازمان ملل در راستای اهداف توسعه پایدار است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کاهش فقر و گرسنگی، افزایش سطح سلامت در جامعه، کاهش نابرابری‌ها، دسترسی همگانی به آب آشامیدنی و آموزش همگانی رااز جمله محورهای پیشرفت چشمگیر ایران در ۳ دهه گذشته عنوان کرد و گفت: ما هنوز در بحث آب آشامیدنی مشکل داریم.

ملک زاده کاهش نرخ مرگ و میر زودرس و گسترش بیمه همگانی را از جمله توفیقفات کشور در حیطه سلامت دانست و گفت: متاسفانه حوادث جاده ای همچنان از مسائل دردناک در ایران است و عهده دلایل آن نیز به بی احتیاطی مردم باز می گردد و با وجود اینکه آمار حوادث جاده ای و کشته های حوادث رانندگی در مجامع بین المللی خجالت می کشیم.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه ایران هنوز در بحث هپاتیت c مشکل دارد، افزود: هر سال در ایران ۱۵۰۰ سال عمر مفید به خاطر حوادث رانندگی از بین می رود و از ۱۷ هزار کشته تصادفی در سال ۱۵ هزار نفر زیر ۵۰ سال هستند.

وی با اشاره به اینکه مالاریا به طور معجزه آسایی طی سال های گذشته در کشور کنترل شده، گفت: در ۵۰ سال گذشته مردان ایرانی رشد قابل توجهی در بحث افزایش قد داشتند و با ۱۶ سانتی متر افزایش نسبت به کل جهان بلند قد تر هستند.

ملک زاده همچنین بیان کرد: ۲۰ درصد از مردم ایران به رفلاکس مبتلا هستند و ۸۰ درصد آندوسکوپی ها به دلیل رفلاکس است و بخشی از این مشکل به خاطر وجود نیترات در آب است.

وی تاکید: ما در ایران همچنان مرگ زودرس به دلیل ابتلا به بیماری های قبلی و عروقی، سرطان، دیابت و بیماری های مزمن ریوی داریم همچنین خشونت بین فردی در کشور ما بسیار دردناک است و حتی در شهر تهران زیاد است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه ۱۰ درصد از مردم ایران به دیابت مبتلا هستند، گفت: ۲۵درصد دچار پری دیابتک هستند و پیش بینی می شود طی ۱۰ تا ۱۵ سال اینده ۳۰ درصد مردم ایران به دیابت مبتلا شوند.

ملک زاده گفت: بر خلاف آنچه که آن دسته از همکاران ما که هر روز با بیماران سرطانی روبرو هستند و می گویند در کشور سونامی سرطان رخ داد اما آمار ابتلا به سرطان در کشور کم شده و مراقبت از بیمار سرطانی نیز وضعیت بهتری پیدا کرده است. معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ادامه از وجود ۸۳۴ شرکت دانش بنیان سلامت در کشور خبر داد و گفت: ۲۰۱ طرح فناوری در کشور داریم. وی در ادامه اشاره ای به وضعیت علمی منطقه در حوزه پزشکی کرد و گفت: ایران در منطقه ای قرار دارد که خبری از علم نیست و ما باید خودمان را با کشورهای اروپایی مقایسه کنیم نه با کشورهای منطقه.

ملک زاده خواستار تشکیل تیم تحقیقاتی در قطب دانشگاه علوم پزشکی غرب شد و گفت: باید مشکلات و اولویت های حوزه سلامت و درمان در قطب های دانشگاه شناسایی شوند و تحقیقات و حول ومحور این مسائل باشد. وی گسترش بیماری های مزمن غیرواگیر، گسترش مصرف سیگار و مواد مخدر و خطر گسترش ایدز را از چالش های حیطه سلامت در ایران بر شمرد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: برای سنجش شاخص توسه پایدار در حوزه سلامت برای هر کشور عدد صفر بدترین حالت و ۱۰۰ بهترین حالت لحاظ شده و عدد ایران در شاخص توسعه پایدار در حوزه سلامترا ۵۸ است و با توجه به جنگ هشت ساله و تحریم ایران وضعیتی مانند ترکیه داریم.

ملک زاده با اشاره به فعالیت موسسه ملی توسعه تحقیقات پزشکی گفت: این موسسه برای اعطای گرند به اعضای هیئت علمی ایجاد شده و به صورت الکترونیک و دارای بودجه بزرگ است و به دلیل اینکه طرح های خوبی نیامده ما از بودجه خرج نکردیم. وی افزود: ۷۰ درصد پرسنل دانشگاه علوم پزشکی و به ویژه در تهران بانوان هستند.