سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

امسال 10 استان کشور صاحب "کلینیک سلامت خانواده" می‌شوند - نمایش محتوای خبر

 

 

امسال 10 استان کشور صاحب "کلینیک سلامت خانواده" می‌شوند

امسال 10 استان کشور صاحب "کلینیک سلامت خانواده" میشوند

معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری از راه‌اندازی کلینیک سلامت خانواده در 10 استان کشور به صورت پایلوت در سال جاری خبر داد و گفت: در صورت موفقیت آمیز بودن، این طرح سال آینده و به صورت ملی در همه استان‌ها اجرا خواهد شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، دکتر اطهره نژادی در نشست بررسی فعالیت انجمن‌های حمایت از زندانیان کرمانشاه که امروز(17 شهریور) در استانداری برگزار شد، با اشاره به طیف وسیع مخاطبان معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، افزود: فقط 35 میلیون زن در کشور مخاطب ما هستند و اگر خانواده‌ها را نیز در نظر بگیریم کل جمعیت کشور به نوعی مخاطب این معاونت هستند.

وی با بیان اینکه باید نیاز و خواسته همه این اقشار مد نظر قرار گیرد، عنوان کرد: قرار نیست ما کار دستگاه‌های دیگر را انجام دهیم، بلکه وظیفه اصلی ما رصد فعالیت و عملکرد دستگاه‌های دیگر است.

نژادی در ادامه با اشاره به تفاهم‌نامه‌ای که بین این معاونت و وزارت بهداشت منعقد شده، تاکید کرد: بر اساس این تفاهم‌نامه امسال در 10 استان کشور به صورت پایلوت کلینیک‌های سلامت خانواده راه‌اندازی می‌شود که اگر موفق باشد، این کلینیک‌ها سال آینده و به صورت ملی در کل کشور ایجاد خواهد شد.

به گفته این مسئول، کلینیک سلامت خانواده در دل پلی‌کلینیک‌های دانشگاه علوم پزشکی ایجاد می‌شود تا مردم برای مراجعه به این مراکز احساس نکنند زیر ذره‌بین جامعه قرار دارند.

معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری یادآوری کرد: در این کلینیک‌ها خدمات روانشناسی، مشاروه تخصصی، مشاوره پزشکی، مشاوره شرعی و ... به خانواده‌ها ارائه می‌شود.

نژادی در ادامه با اشاره به اینکه خانواده زندانیان گناهی ندارند و باید مانند سایر اقشار جامعه حقوق خود را داشته باشند، تصریح کرد: علاوه بر خانواده زندانیان، زنان زندانی نیز شرایط و نیازهای خاص خود را دارند که باید به آن توجه شود.

وی ادامه داد: در برخی از موارد فرزندان زنان زندانی نیز در کنار مادران خود در زندان به سر می‌برند و در سن حساسی که سن جامعه‌پذیری آنهاست در شرایطی بزرگ می‌شوند که بجز زندان و تخت‌های چند طبقه چیزی نمی‌بییند و با محیط اجتماعی بیرون ارتبط چندانی ندارند.

این مسئول از پیگیری برای احداث مهدکودک‌هایی در زندان برای این کودکان خبر داد که تا حد امکان ارتبط کودکان با محیط درون زندان کم شود.

معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری معتقد است: ایده‌آل‌تر آن است که این کودکان نیز بتوانند مثل سایر کودکان به مهدکودک‌های شهری بروند و با جامعه در ارتباط باشند.

نژادی خواستار تعیین پایگاه تکمیل داده از زندانیان و خانواده‌های آنها توسط یکی از انجمن‌های حمایت از خانواده زندانیان در کرمانشاه شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود از در دست اقدام بودن طرح ملی توان افزایی زنان آسیب دیده و آسب پذیر در کشور با همکاری دستگاه‌های مختلف خبر داد که وظیفه هر دستگاه در آن مشخص است.

نژادی بر لزوم توانمندسازی زنانی که در حاشیه شهر زندگی می‌کنند نیز تاکید کرد و گفت: اگر قرار است این زنان و دختران کار تولیدی را آغاز کنند، باید مبتنی بر نیاز بازار باشد که در آینده دچار مشکل و سرخوردگی نشوند.