سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۵ فروردین ۱۴۰۰

آموزش پیشگیری از معلولیت ناشی از "مین" در کشور - نمایش محتوای خبر

 

 

آموزش پیشگیری از معلولیت ناشی از "مین" در کشور

امسال 750 هزار نفر در کشور آموزش پیشگیری از معلولیت ناشی از "مین"می‌بینند

کارشناس مسئول دفتر پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی کشور از آموزش 750 هزار نفر از ساکنین مناطق مرزی کشور برای مقابله‌با آسیب‌های ناشی از انفجار مین خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، فرح رضاسلطانی در کارگاه آموشی یک روزه " آگاه‌سازی پیشگیری از معلولیت‌های ناشی از انفجار مین و مهمات عمل نکرده" که امروز (27 مرداد) در کرمانشاه برگزار شد، اظهار کرد: با هدف‌گذاری که انجام شده امسال 750 هزار نفر از ساکنین مناطق مرزی کشور آموزش پیشگیری از آسیب‌های ناشی از انفجار مین می‌بینند.

وی این تعداد را در سال گذشته 717 هزار و 529 نفر اعلام کرد و ادامه داد: در سال 93 نیز 731 هزار و 79 نفر در کشور آموزش دیدند. کارشناس مسئول دفتر پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی کشور دلیل کاهش آمار در سال گذشته را تمرکز بر کیفیت ارائه آموزش‌ها اعلام کرد.

رضاسلطانی در خصوص بودجه‌ای که به این منظور در نظر گرفته شده نیز بیان کرد: بودجه آموزش‌های پیشگیری از مین در سال 90 حدود 400 میلیون تومان و در سال‌های 91 تا 93 نیز حدود 700 میلیون تومان بود، اما با پیگیری‌های انجام شده این رقم در سال گذشته به حدود 1.5 میلیارد تومان رسید و امسال نیز تقریبا معادل همین رقم در نظر گرفته شده است.

وی در ادامه از پیگیری برای انعقاد تفاهم‌نامه با صلیب سرخ جهانی برای استفاده از تجریبات و دانش آنها در حوزه پیشگیری از معلولیت‌های ناشی از انفجار مین خبر داد و اظهار کرد: امیدواریم این تفاهم‌نامه در سال جاری به امضاء برسد.

کارشناس مسئول دفتر پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی در پایان مهمترین راه برای پیشگیری از معلولیت‌های ناشی از انفجار مین را تغییر نگرش مردم و آگاه سازی آنها اعلام کرد و ادامه داد: تمرکز اصلی ما بر مردم مناطق مرزی است و البته مردم سایر مناطق نیز آموزش را دریافت خواهند کرد.

مسعود پایدار معاون پیشگیری بهزیستی استان کرمانشاه نیز با بیان اینکه جنگ هشت ساله هنوز در کرمانشاه تمام نشده، گفت: تبعات جنگ هنوز برای مردم کرمانشاه و مناطق مرزی وجود دارد و نمونه آن وجود مین‌های عمل نکرده ناشی از آن دوران است که باعث معلولیت افراد می‌شود.

وی ادامه داد: راه کاهش آسیب این مشکل، آگاه سازی مردم و ارائه آموزش و اطلاعات به آنها است تا پیامدهای وجود مهمات عمل نکرده به حداقل برسد. این کارگاه یک روزه کشوری، با حضور شرکت کنندگانی از استان‌های آذربایجان غربی، ایلام، کردستان، خوزستان و کرمانشاه در حال برگزاری است.