سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

امکان تردد عراقی‌ها با خودروی شخصی از مرز "پرویزخان" استان کرمانشاه - نمایش محتوای خبر

 

 

امکان تردد عراقی‌ها با خودروی شخصی از مرز "پرویزخان" استان کرمانشاه

امکان تردد عراقی‌ها با خودروی شخصی از مرز "پرویزخان" استان

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه گفت: از این پس عراقی‌ها می‌توانند با خودرو شخصی خود از مرز "پرویزخان" وارد استان کرمانشاه شوند.

کیوان کاشفی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، با اشاره به پیگیری‌هایی که برای تردد خودروهای عراقی و ورود آنها از مرز پرویزخان صورت گرفته، اظهار کرد: بالاخره این پیگیری‌ها در هفته اخیر نهایی شد و از این پس عراقی‌ها می‌توانند با خودرو شخصی خود از مرز پرویزخان وارد کشور شوند.

وی ادامه داد: این امکان فراهم شده که افراد از اقلیم کردستان عراق با خودرو شخصی از طریق مرز پرویزخان وارد شوند، کارهای گمرکی ورود خودرو آنها انجام شود، ماشین آنها شماره و پلاک گذاری شود و سپس برای زمانی که درخواست کرده‌اند بتوانند در کشور ما تردد کنند.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه این رویه را در استان نداشتیم و یک بار نیمه کاره انجام شده و سپس قطع شده بود، افزود: این رویه اکنون با همکاری پلیس راهنمایی و رانندگی و استقرار آنها در مرز برقرار شده است. به گفته کاشفی، اطلاع رسانی لازم در این خصوص به سلیمانیه عراق صورت گرفته است.

وی دلیل پیگیری جدی برای تردد خودروهای عراقی را تعطیلات پایان سال اعلام کرد که تعداد زیادی از عراقی‌ها وارد ایران می‌شوند و چون جاده‌های استان کرمانشاه بهتر است، اکثرا ترجیح می‌دهند از این طریق وارد کشور ما شوند.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه یادآوری کرد: مورد دیگری که در حال پیگیری آن هستیم واردات خودرو از طریق گمرکات استان است که رویه گمرکی آن توسط گمرک کرمانشاه کرمانشاه گرفته شده، اما بنا به دلایلی هنوز اجرایی نشده است.

کاشفی با اشاره به دلیل عملیاتی نشدن این رویه، خاطرنشان کرد: واردات خودرو نیازمند استقرار کارشناسان است، چون هر خودرویی که وارد می‌شود قیمت و هزینه گمرکی متفاوتی دارد، همچنین باید نمایندگی خدمات پس از فروش آن در کشور وجود داشته باشد و یکسال بیشتر از تولید آن نگذشته باشد.

وی افزود: اکنون کارشناسان در مرحله تعلیم توسط گمرک هستند. به گفته عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران، با این طرح می‌توان خودروهای سواری را از طریق مرز پرویزخان و یا سایر مرزها وارد استان و از طریق گمرک ترخیص کرد.

کاشفی افزود: پیگیری این طرح نیز در مراحل نهایی است و حداکثر تا پایان سال واردات خودرو اط طریق مرزهای استان را نیز خواهیم داشت.