سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

انتخاب رشته خود را به هر فردی نسپارید - نمایش محتوای خبر

 

 

انتخاب رشته خود را به هر فردی نسپارید

انتخاب رشته خود را به هر فردی نسپارید

یک کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی به داوطلبین ورود به دانشگاه که قصد انتخاب رشته دارند، توصیه کرد: انتخاب رشته خود را به هر فردی نسپارند.

فردین منصوری در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، با بیان اینکه افراد و موسسات زیادی کار انتخاب رشته را برای مجازین آزمون سراسری انجام می‌دهند، گفت: برخی از این افراد هیچ تخصص و تجربه‌ای در امر انتخاب رشته ندارند و نمی‌توانند انتخاب رشته موفقی را برای فرد داشته باشند.

منصوری با تاکید بر اهمیت انتخاب رشته در زندگی آینده افراد، گفت: توصیه می‌شود افراد انتخاب رشته خود را در مراکز معتبر انجام دهند.

این کارشناس ارشد روانشناسی انتخاب رشته را یکی از مهمترین تصمیمات زندگی هر فردی دانست و افزود: انتخاب رشته می‌تواند آینده شغلی فرد را تحت تاثیر قرار دهد و از این رو باید با دقت لازم و با در نظر گرفتن معیارهای مناسب انجام شود.

منصوری سپس با بیان اینکه در انتخاب رشته تحصیلی برای تعداد زیادی از داوطلبین آزمون سراسری شغل اولویت اول است، گفت: چنین افرادی باید حتما بازار کار رشته را در نظر داشته و سپس انتخاب رشته کنند.

این روانشناس در ادامه از افرادی که قصد انتخاب رشته در آزمون سراسری دارند خواست تا قبل از انتخاب رشته اولویت‌های خود را در نظر داشته و بر اساس توانایی، علاقه، شرایط جغرافیایی، شرایط خانوادگی، شرایط مالی و... خود تصمیم به انتخاب رشته بگیرند.

منصوری علاقه را فاکتور مهم دیگر در انتخاب رشته تحصیلی دانست و افزود: علاقه زمانی مفهوم پیدا خواهد کرد که فردی که شغل اولویت اصلی او در ادامه تحصیل باشد فرصت انتخاب از بین چندین گزینه را داشته باشد، در غیراینصورت علاقه به تنهایی نخواهد توانست فرد را به سوی موفقیت نسبی سوق دهد.

منصوری در ادامه با ابراز تاسف از اینکه در جامعه کنونی خیلی از شغل‌ها درآمد متناسبی ندارند، گفت: در حال حاضر میزان درآمد رشته‌های پزشکی بالا بوده و همین مسئله موج گرایش به سمت این رشته‌ها را به‌وجود آورده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر رشته‌های حوزه سلامت بیشترین بازار کار را دارند، دلیل بالا بودن آمار داوطلبین رشته تجربی را همین مسئله عنوان کرد.

منصوری در ادامه با اشاره به بالا رفتن ظرفیت دانشگاه‌ها و فراهم بودن امکان ادامه تحصیل برای تمامی متقاضیان گفت: در گذشته ظرفیت دانشگاه‌ها پایین بود و تنها تعداد معدودی از افراد می‌توانستند دانشجو شوند، لذا در ان زمان دانشگاه رفتن هدف بود و افراد به هر قیمتی می‌خواستند دانشجو شوند، اما امروز شرایط تغییر کرده و دیگر دانشگاه رفتن صرف تضمین کننده آینده شغلی افراد نیست.