سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۵ فروردین ۱۴۰۰

انتقاد از وضعیت موجود در دانشگاه‌ها و کم توجهی به معیارهای علمی - نمایش محتوای خبر

 

 

انتقاد از وضعیت موجود در دانشگاه‌ها و کم توجهی به معیارهای علمی

انتقاد از وضعیت موجود در دانشگاه‌ها و کم توجهی به معیارهای علمی

عضو هیئت علمی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی کشور با انتقاد از وضعیت موجود در برخی دانشگاه‌ها، معیار علمی را کمترین دلیل برای ورود به دانشگاه‌ها عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، دکترعباس کاظمی امروز شنبه در نشست تخصصی وضعیت اجتماعی فرهنگی آموزش عالی در کرمانشاه گفت: به کارگیری معیارهای غیرعلمی در جذب اساتید باعث شده کلاس های درس جایگاه علمی خود را از دست دهد.

عضو هیئت علمی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی کشور، تورم در دانشگاه ها را اعم از افزایش دانشجو و استاد عامل افزایش آفت در دانشگاه ها طی ۲ دهه اخیر عنوان کرد. وی تصریح کرد: هم اکنون بیش از ۲ هزار و ۸۰۰ دانشگاه دولتی، آزاد، علمی کاربردی، پیام نور، غیر انتفاعی و ... وجود دارد که از این تعداد تنها ۱۷۰ دانشگاه آن زیر مجموعه وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری است.

کاظمی، از شکسته شدن سد کنکور در دانشگاه هایی چون آزاد، پیام نور و... یاد کرد و گفت: این گسترش دانشگاه ها مسبب افزایش تقاضای همگانی از جمله مدیران سیاسی، زنان خانه دار و فارغ التحصیلان مدارس برای ورود شده است.

وی افزود: امروزه تعداد کمی به منظور ارتقای علمی وارد دانشگاه می شوند و ارتقا طلبان مبتنی بر پیشرفت سازمانی، قدرت طلبان و زرنگ ها، فراغت طلبان و تحول طلبان در زندگی شخصی، معنا طلبان و منزلت طلبان چشم و هم چشم گرا بیشترین ورودی های دانشگاه ها طی این سال‌ها هستند.

عضو هیئت علمی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی کشور، ورود این دسته از افراد را باعث شکل گیری زندگی روزمره در دانشگاه ها دانست و گفت: با این رویه فضای اجتماعی دانشگاه ها به سمت عوام زدگی پیش می رود. وی از اجرای یک طرح پژوهشی جامع در بین دانشجویان دانشگاه‌های دولتی خبر داد و گفت: متاسفانه با آرایش های غلیظ برخی دختران دانشجو کلاس های درس به پارتی تبدیل شده و با افزایش غیبت ها کلاس ها لامکان شده است.

عضو هیئت علمی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی کشور افزود: هم چنین در این تحقیق متوجه شدیم حدود ۳۱ درصد این دانشجویان در کلاس درس از تلفن همراه استفاده می کنند.

وی ادامه داد: متاسفانه در این شرایط فضای درس مجادله انگیز و مساله آمیز شده که این امر سبب نارضایتی اساتید و دانشجویان از کلاس ها شده است. کاظمی گفت: هم چنین در تحقیقات انجام دریافته ایم ۲۷.۵ درصد دانشجویان دولتی به دلایلی غیر از ارتقای علمی به دانشگاه وارد می شوند که نشان از مرکزیت افتادن کلاس ها است.