رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۱ آبان ۱۳۹۸

انجام بیش از یازده میلیون نوبت واکسیناسیون برای جمعیت دامی کرمانشاه - نمایش محتوای خبر

 

 

انجام بیش از یازده میلیون نوبت واکسیناسیون برای جمعیت دامی کرمانشاه

انجام بیش از یازده میلیون نوبت واکسیناسیون برای جمعیت دامی کرمانشاه

مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه از انجام بیش از یازده میلیون نوبت واکسیناسیون برای جمعیت دامی استان طی یکسال اخیر خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، دکتر نادر پرور با اشاره به عملکرد این اداره کل در راستای کنترل، پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های مشترک و بیماری واگیر دامی طی یکسال اخیر، اظهار کرد: در این مدت یازده میلیون و 103 هزار و 414 نوبت واکسیناسیون، علیه انواع بیماری‌ها در جمعیت دامی استان صورت گرفته است.

وی معتقد است، این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل که میزان آن 9 میلیون و 517 هزار و 349 نوبت بوده رشد 8.5 درصدی را نشان می‌دهد. به گفته این مسئول، رشد 8.5 درصدی پیشگیری از بیماری‌ها در جمعیت دامی استان در خصوص بیماری‌هایی مانند تب برفکی، آبله، طاعون نشخوارکنندگان کوچک، لمپی اسکین، بروسلوز، سیاه زخم، هاری و ...بوده است.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه تاکید کرد: در این مدت توانستیم با افزایش پایش‌ها و مراقبت‌ها و افزایش قابل ملاحضه واکسیناسیون دام‌ها، موجب کاهش کانون بیماری‌های دامی شویم.

پرور با بیان اینکه، بر اساس دستور العمل‌های سازمان دامپزشکی کشور از ابتدای سال جاری تامین و مایه‌کوبی واکسن تب برفکی در جمعیت دام سنگین در کشور به صورت بهادار انجام می‌شود، تصریح کرد: با هماهنگی مسئولین استان و سازمان دامپزشکی کشور موفق به واکسیناسیون فراگیر رایگان تب برفکی در جمعیت دام سنگین استان شدیم که این اقدامی مهم در جلوگیری از شیوع مجدد بیماری تب برفکی بود.

وی به واکسیناسیون فراگیر طاوعون نشخوارکنندگان کوچک در کانون‌ها و نقاط پر خطر استان اشاره و یادآوری کرد: واکسیناسیون فراگیر موجب کاهش بروز بیماری طاعون نشخوارکننده کوچک در دام‌های استان و کاهش کانون‌های بروز بیماری شده است.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه به بیماری‌های صنعت طیور استان نیز اشاه کرد و گفت: با وجود درگیری صنعت طیور کشور عراق به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان، خوشبختانه تا کنون موردی از بیماری در استان کرمانشاه گزارش نشده است.

پرور اظهار کرد: با همکاری پرورش دهنگان و سازمان جهاد کشاورزی موفق به کاهش یازده درصدی تعداد جوجه‌ریزی به منظور کاهش تراکم و همچنین افزایش میزان مراقبت‌ها و پایش بیماری در استان شدیم، که این مهم خود موجب کاهش کانون انواع بیماری‌ها طیور و کاهش آمار تلفات در مرغداری‌ها و نهایتا افزایش راندمان تولید شده است.

وی خاطرنشان کرد: در خصوص بیماری‌های آبزیان نیز با نظارت و تشدید مقررات قرنطینه‌ایی بهداشتی و انجام آزمایش‌های مستمر در استخرهای پرورش ماهی، بیماریهای مهمی از جمله VHS ، IHNو IPN به نحو مطلوبی تحت کنترل است.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه از عملکرد اداره نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی یاد کرد و افزود: با تشدید نظارت‌های بهداشتی، میزان بازدیدهای انجام شده از مراکز تولید، فرآوری، نگهداری و توزیع فرآورده‌های خام دامی نسبت به مدت مشابه در سال قبل با افزایش 6.5 درصدی مواجه بود.

به گفته این مسئول، در این مدت بیش از 176 تن انواع فراورده خام دامی ناسالم فقط از مراکز عرضه ضبط و امحاء شده است.