رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۸

انسانهایی که سالها پیش در اورامانات ساکن بوده‌اند - نمایش محتوای خبر

 

 

انسانهایی که سالها پیش در اورامانات ساکن بوده‌اند

انسانهایی که 40 هزارسال پیش در اورامانات ساکن بوده‌اند

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه گفت: بر اساس جدیدترین کاوش‌های باستان شناسی، سابقه سکونت انسان در اورامانات به بیش از 40 هزار سال پیش بازمی‌گردد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، مهندس علی فعله‌گری با اعلام این خبر اظهارکرد: در کاوش های باستان شناسی نجات بخشی در منطقه اورامان در شمال غرب استان کرمانشاه، آثاری از محل سکونت انسان‌های نخستین با قدمت بیش از 40 هزار سال یافت شده است.

وی افزود: این کاوش ها با هدف نجات بخشی از آثار باستان شناختی موجود در محدوده سد داریان در شهرستان پاوه به سرپرستی دکتر سونیا شیدرنگ در حال انجام است.

فعله گری تصریح کرد: تاکنون کاوش در یک مکان به اتمام رسیده است و هیات کاوش در حال حاضر مشغول بررسی یک پناهگاه صخره ای در نزدیکی روستای هجیج است.

همچنین هادی شریفی مدیر اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان پاوه نیز در خصوص این کاوش ها اظهارکرد: تاکنون آثاری ازسکونت انسان‌های دوران پارینه سنگی میانی با قدمت بیش از 40 هزار سال کشف شده که نشان دهنده سابقه بسیار کهن حضور انسان در منطقه کوهستانی اورامان است.

وی تصریح کرد: پیش از این قدیمی ترین آثار کشف شده در اورامان مربوط به دوره آشوری بود که در منطقه «تنگی ور» قرار دارد و مربوط به نیمه اول هزاره نخست پیش از میلاد است.