سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

انفجار مین در قصرشیرین - نمایش محتوای خبر

 

 

انفجار مین در قصرشیرین

انفجار مین در قصرشیرین

معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار قصرشیرین از انفجار یک قبضه مین به جا مانده از دوران جنگ تحمیلی در این شهرستان خبرداد و گفت: در اثر این انفجار دو راس گوسفند عشایر مستقر در منطقه که در حال تعلیف بودند تلف شدند.

نعمت الله نازپرورده روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این انفجار روز گذشته در جاده خسروی و در منطقه برج احمدی از توابع قصرشیرین بوقوع پیوست که در جریان آن به صاحب احشام هیچ گونه آسیبی وارد نشد و نامبرده در سلامت کامل است.

از ابتدای امسال تاکنون در شهرستان قصرشیرین دو مورد انفجار مین رخ داده که در انفجار اول هفت راس گوسفند متعلق به عشایر و در انفجار دوم نیز دو راس گوسفند که در منطقه در حال تعلیف بودند تلف شدند.
پارسال نیز در مجموع بر اثر 35 مورد انفجار مین و مهمات به جا مانده از دوران جنگ تحمیلی در این شهرستان 6 نفر کشته و 31 نفر نیز مجروح شدند.
جشن پاکسازی 700 هزار هکتار از زمین های آلوده به مین استان کرمانشاه بهمن ماه سال 91 با حضور مسئولان برگزار شد اما با این وجود از آن زمان تاکنون چند مورد برخورد خودرو یا انسان با مین های باقیمانده از زمان جنگ تحمیلی در نواحی مرزی این استان مشاهده شده است.
اکنون 2 شرکت مین زدایی وابسته به وزارت دفاع در قالب 12 گروه به استعداد 100 نفر در مناطق آلوده قصرشیرین مشغول بازنگری و پاکسازی اراضی آلوده به مین هستند.
با وجود تلاش بی وقفه نیروهای پاکسازی میدان های مین تاکنون تعدادی از مردم مناطق مرزی استان کرمانشاه بویژه مرزداران، عشایر و نیروهای پاکسازی اراضی آلوده به مین در شهرستان قصرشیرین در اثر برخورد و یا انفجار مین و مهمات به جا مانده از دوران جنگ تحمیلی شهید، جانباز، مجروح و معلول شده اند.
قصرشیرین در غرب استان کرمانشاه با بیش 27 هزار نفر جمعیت دارای 186 کیلومتر مرز مشترک با عراق است که در زمان جنگ تحمیلی 2 سال کامل در اشغال نیروهای بعثی عراق بود و جنگ هشت ساله تحمیلی از این منطقه غربی کشورمان آغاز شد و آخرین نقطه پایان جنگ نیز در این منطقه بود.