رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۶ اسفند ۱۳۹۸

آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در این استان تحت کنترل است - نمایش محتوای خبر

 

 

آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در این استان تحت کنترل است

مدیر کل دامپزشکی استان کرمانشاه با بیان اینکه از دو هفته گذشته هیچ کانون جدیدی از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان شناسایی نشده‌، گفت: این بیماری در استان تحت کنترل است.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه نادر پرور در جمع خبرنگاران به تشریح آخرین وضعیت شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان کرمانشاه پرداخت و افزود: تاکنون هفت کانون بیماری در این استان شناسایی شده است.

پروربا بیان اینکه از دو هفته گذشته هیچ کانون جدید آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان شناسایی نشده‌ است، اظهار کرد: بیماری تحت کنترل می‌باشد، اما با توجه به حضور پرندگان مهاجر در استان، تا پایان سال استان در معرض تهدید است و باید مراقب بود.

مدیر کل دامپزشکی استان کرمانشاه در ادامه از شهروندان خواست تا هرگونه تلفات طیور چه پرورشی، چه بومی و محلی و چه صنعتی را با سامانه تلفنی 1512 و یا سامانه پیامکی 100010001512 درمیان بگذارند تا هر چه سریعتر بررسی لازم در زمینه شناسایی و برخورد احتمالی با بیماری انجام شود.

وی در ادامه مقابله با عرضه مرغ زنده را یکی از راهکارهای مقابله با آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان عنوان کرد و افزود: باید افزایش سطح اگاهی جامعه را برای عدم استفاده از مرغ زنده در برنامه بگذاریم. وی با اشاره به مهلت 72 ساعته به متخلفین عرضه مرغ زنده در شهر کرمانشاه افزود: روز گذشته این مهلت به اتمام رسید و برخورد با متخلفان آغاز شده است و در نخستین روز مقابله با عرضه کنندگان مرغ زنده هفت واحد عرضه مرغ زنده پلمب شد.

پرور در ادامه اشاره ای هم به دیگر اقدامات مجموعه دامپزشکی کرمانشاه در سال جاری داشت و اظهار کرد: بیماری تب برفکی در استان تحت کنترل بوده و از اردیبهشت ماه هیچ گزارشی از این بیماری در استان نداشته‌ایم. پرور با اشاره به مایه‌کوبی رایگان دو میلیون و 500 هزار راس دام سبک استان علیه بیماری تب برفکی، افزود: همچنین در حال حاضر در حال واکسینه کردن 400 هزار راس از دام‌های عشایر بر علیه این بیماری هستیم. پرور اشاره‌ای هم به تحت کنترل بودن بیماری VHS آبزیان در استان داشت و افزود: از ابتدای امسال هیچ موردی از این بیماری در استان گزارش نشده است.

پرور ادامه داد: از سال گذشته تاکنون هیچ موردی از بیماری "لمپی اسکین" نیز در استان مشاهده نشده است. مدیر کل دامپزشکی استان کرمانشاه سپس با بیان اینکه هر سال بین 1200 تا 1300 نفر در استان به بیماری تب مالت انسانی مبتلا می‌شدند، افزود: امسال نخستین سالی است که این بیماری در استان کرمانشاه روند کاهشی داشته است.

وی در ادامه اشاره ای هم به روند تولید گوشت مرغ بدون آنتی بیوتیک در استان داشت و افزود: از ابتدای سال تاکنون 550 تن مرغ بدون آنتی بیوتیک در استان تولید شده و پیش‌بینی می‌شود این میزان تا پایان سال به بیش از 600 تن برسد. وی از روند تولید مرغ بدون انتی بیوتیک در استان ابراز رضایت کرد و آن را مقدمه تولید مرغ ارگانیک در استان برشمرد.