رونق تولید ملی | شنبه، ۲۳ آذر ۱۳۹۸

ایجادواحدهای تولیدی تجهیزات پزشکی در استان کرمانشاه به صرفه است - نمایش محتوای خبر

 

 

ایجادواحدهای تولیدی تجهیزات پزشکی در استان کرمانشاه به صرفه است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه با اشاره به ظرفیت های استان در حوزه درمانی و همجواری با کشور عراق، ایجاد واحدهای تولیدی تجهیزات پزشکی در استان را به صرفه دانست.

به گزارش خبرنگار مهر، حسین کریم امروز پنج شنبه در همایش تجهیزات پزشکی دانشگاه های قطب کشور که از روز گذشته در کرمانشاه در حال برگزاری است، با اشاره به اجرای طرح تحول سلامت گفت: انتظار این بود که طرح تحول سلامت، انقلابی در این حوزه ایجاد کد اما هم اکنون با گرفتاری ها و چالش های زیادی در این زمینه روبرو هستیم که روز به روز کار را سخت‌تر می کنم.

وی یکی از تحولات حوزه سلامت را در طی اجرای طرح تحول سلامت، در حوزه تجهیزات پزشکی عنوان کرد و گفت: پس از گذشت ۳ سال از این طرح تغییرات در حوزه تجهیزات پزشکی مشهود و محسوس است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه با اشاره به کاهش هزینه های درمان طی اجرای این طرح گفت: این کاهش هزینه ها باعث هجوم یکباره مردم به مراکز درمانی و بیمارستان ها شد که باعث عدم تناسب امکانات و تجهیزات بیمارستانی با تعداد مراجعین شد که موجب، تامین و ساماندهی تجهیزات پزشکی در دستور کار قرار گیرد.

وی اشاره ای نیز به دسترسی سریع مردم به لوازم پزشکی مورد نیازشان در داخل بیمارستان و کاهش مراجعات به خارج از بیمارستان در این زمینه داشت و گفت: مردم در این طرح تجهیزات مورد نیاز خود را با قیمت پایین در بیمارستان خریداری می کنند.

تمامی همراهان طرح تحول سلامت وزارت بهداشت را تنها گذاشتند کریم بار دیگر به مشکلات موجود در اجرای طرح تحول سلامت اشاره کرد و گفت: متاسفانه تمامی همراهان طرح تحول سلامت کم کم پا پس کشیده و وزارت بهداشت را در زمینه پیش برد این طرح تنها گذاشتند و وزارت بهداشت نیز هم اکنون به تنهایی در حال اجرای این طرح است و سعی دارد شیرینی طرح تحول سلامت را در کام مردم حفظ کند.

وی افزود: امیدواریم با تدابیر اندیشیده شده توسط مسئولین کشور، وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی بتوانند این پیچ سنگین را به سلامت پشت سر گذاشته و کارهای باقی مانده را انجام دهند. رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه از ارتقای کیفی تجهیزات پزشکی طی سال های اخیر خبر داد و گفت: این تغییرات با شتاب در حال انجام است اما این شتاب تا زمانی که بتوانیم با برندهای معروف جهان رقابت کنیم ادامه دارد.

برخی پزشکان در مقابل تولیدات داخلی مقاومت می کنند وی با اشاره به مقاومت برخی پزشکان در مقابل استفاده از تولیدات داخلی در این زمینه گفت: قطعا این مقاومت با زور شکسته نمی شود و تنها راهکار آن تضمین و ارتقای کیفیت کالاهای داخلی است. کریم، یکی از مهمترین چالش های حوزه تجهیزات پزشکی را کمبود نیروی کارشناس فنی در مراکز دانست و گفت: متاسفانه در مراکزمان نیروی کافی برای مراقبت از تجهیزات پزشکی نداریم که باید به عنوان یک ضرورت مورد توجه قرار گیرد که البته می توان با برون سپاری این امر به شرکت های خصوصی این مشکل را حل کرد.

وی عدم مراقبت کافی از تجهیزات مورد استفاده را یکی از دلایل کاهش عمر آنها دانست و گفت: دلسوزی ای که باید در بحث مراقبت از تجهیزات مورد استفاده باشد به طور معمول در سیستم های دولتی وجود ندارد. رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه با بیان اینکه برای بحث مراقبت از تجهیزات پزشکی باید فکر جدی شود گفت: ما اینقدر پول نداریم که بخواهیم هر روز تجهیزات پزشکی بخریم، بنابراین باید به فکر نگهداشت تجهیزات خود باشیم.

امکانات پزشکی در کشور عادلانه توزیع شود وی خواستار توزیع عادلانه امکانات در کشور شد و گفت: علاوه بر این باید به استان کرمانشاه به خاطر همجواری با سایر استان های غربی و کشور عراق توجه ویژه ای شود، چرا که علاوه بر بیماران استان، بیماران این استان ها نیز پوشش داده می شود.

کریم، راه اندازی واحدهای تولیدی تجهیزات پزشکی در استان را با توجه به موارد فوق، مقرون به صرفه دانست و گفت: شرکت های دانش بنیان در استان از این ظرفیت برخوردار هستند.

وی تصریح کرد: باید برای افزایش تولید و ارتقا کیفیت تجهیزات پزشکی از ظرفیت این شرکت ها استفاده کرده و مراکز رشد و فناوری خود را تقویت کنیم. رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه، برگزاری همایش هایی از این دست را فرصتی برای بازنگری و احصا مشکلات و چالش های حوزه تجهیزات پزشکی دانست و برگزاری آن در استان کرمانشاه را نشان از توانمندی استان عنوان کرد.