جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۹ فروردین ۱۳۹۹

ایرانی‌ها سالانه 64 میلیارد نخ سیگار دود می‌کنند! - نمایش محتوای خبر

 

 

ایرانی‌ها سالانه 64 میلیارد نخ سیگار دود می‌کنند!

سیگار دودکردن ایرانی ها

رییس اداره دخانیات استان کرمانشاه گفت: در حال حاضر میزان مصرف سیگار در کشور حدود 64 میلیارد نخ در سال تخمین زده می‌شود.

مرتضی اعظمی به مناسبت هفته بدون دخانیات در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، با بیان اینکه بازار سیگار موجود کشور از سه بخش تولیدات داخلی، سیگارهای وارداتی مجاز و سیگارهای قاچاق تشکیل شده، اظهار کرد: متاسفانه در حال حاضر حدود 25 درصد حجم بازار سیگار کشور قاچاق است.

وی  گفت: متاسفانه عوارض مصرف اینگونه سیگارها صدها برابر سیگارهای تولید داخل است و عوارض آنها در کمتر از یک سال اول مصرف بروز پیدا می‌کند.

اعظمی اظهار کرد: مواردی گزارش شده که حتی فرد در دفعات اول کشیدن این نوع سیگارها به عوارضی مانند خونریزیهای شدید معده مبتلا شده است.

وی با بیان اینکه در تولید سیگار از گیاه توتون استفاده می‌شود، اظهار کرد: در تولید سیگار‌های داخلی از سه هفته قبل از برداشت توتون، سم‌پاشی متوقف شده تا سم موجود در توتون تا زمان برداشت گیاه از آن خارج شود، این در حالیست که در تولید سیگارهای قاچاق از زمان سم‌پاشی تا برداشت توتون فاصله بسیار کم و در حد یک روز وجود دارد و بلافاصله بعد از سم‌پاشی توتون‌ها جهت تولید سیگار برداشت شده واین امر موجب می‌شود توتون مورد استفاده در این نوع سیگارها حاوی مقادیر بسیاری سم باشد.

اعظمی به حجم بسیار خروج ارز از کشور در زمینه قاچاق این نوع سیگارها اشاره کرد و افزود: این امر اقتصاد مملکت را فلج می‌کند و از طرف دیگر با توجه به عوارض بسیار مصرف این نوع سیگارها هزینه‌های بسیاری نیز به بخش درمان کشور تحمیل می‌شود.

وی یکی از علل گرایش جوانان به مصرف این نوع سیگارها(سیگار قاچاق) را ظاهر و بسته‌بندی شیک این نوع سیگارها عنوان کرد و افزود: این ظاهر شیک در حالیست که از توتون پست در تولید این سیگارها استفاده می‌شود.

رییس اداره دخانیات استان کرمانشاه با اشاره به استفاده بسیار از اسانس در تولید این سیگارها اظهار کرد: این سیگارها در حالی بوی بهتری دارند که این بو و طعم ناشی از سس و اسانس موجود در آنها است که این مواد در بلندمدت بسیار سرطان‌زا هستند.

وی افزود: در تولید سیگارهای داخلی سعی شده تا از کمترین سس و اسانس استفاده شود تا عوارض مصرف سیگار در مصرف‌کننده تا حدی کاهش یابد.

اعظمی اظهار کرد: تلاش بر این است تا ظاهر سیگار ایرانی و شکل و شمایل آن شکیل شده و کیفیت توتون آن نیز جهت کاهش عوارض در مصرف کنندگان افزایش یابد.

به گفته رییس اداره دخانیات استان کرمانشاه در حال حاضر میزان مصرف سالانه سیگار در کشور حدود 64 میلیارد نخ  تخمین زده می‌شود.