رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۲۸ مهر ۱۳۹۸

باستان‌شناسان بازهم به‌سراغ معبد آناهیتا می‌روند - نمایش محتوای خبر

 

 

باستان‌شناسان بازهم به‌سراغ معبد آناهیتا می‌روند

کاوش باستان شناسی در معبد آناهیتا

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه از انجام کاوش باستان ‌شناسی در معبد آناهیتا خبر داد.

مهندس علی فعله‌گری در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس فرهنگی هنری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، اظهار کرد: معبد آناهیتا یکی از ارزشمندترین آثار تاریخی استان کرمانشاه است که تاکنون بارها مورد کاوش باستان‌شناسان داخلی و خارجی قرار گرفته است.

وی ادامه داد: از آنجایی که این معبد یک مجموعه بزرگ و ارزشمند تاریخی است، نیازمند مطالعه و انجام کاوش‌های باستان‌شناسی بیشتری است. بر همین اساس در نظر داریم امسال به انجام کاوش باستان‌شناسی در جبهه غربی معبد آناهیتا بپردازیم.

فعله‌گری تاکید کرد: انجام این کاوش توسط باستان شناسان برجسته کشور و زیر نظر پژوهشکده باستان شناسی ایران انجام خواهد گرفت.

این مقام مسئول در اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه گفت: معبد آناهیتا آنقدر دارای ارزش و اعتبار تاریخی هست که پتانسیل ثبت جهانی شدن را نیز دارد.

به گزارش ایسنا، معبد آناهیتا در مرکز شهر کنگاور در مسیر همدان به کرمانشاه قرار دارد که روی تپه‌ای طبیعی ساخته شده است. این معبد متعلق به آناهیتا، الهه پاکی و محلی برای نیایش آب بوده که یکی از چهار عنصر مقدس و مورد احترام ایرانیان باستان است. آناهیتا ایزد بانوی آب‌های روان، زیبایی، فراوانی و برکت در دوران پیش از اسلام بوده است. برخی از محققین، این بنا را کاخی ناتمام برای خسرو پرویز معرفی کرده‌اند اما عده‌ای نیز زمان ساخت آن را به اواخر سده سوم و آغاز سده دوم قبل از میلاد و عده دیگر آن را به سده اول قبل از میلاد نسبت می‌دهند.