سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۳۱ فروردین ۱۴۰۰

باغات استان باید با رویکرد بهبود وضعیت اقتصادی بهره برداران توسعه یابد - نمایش محتوای خبر

 

 

باغات استان باید با رویکرد بهبود وضعیت اقتصادی بهره برداران توسعه یابد

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه بر ضرورت برنامه‌ریزی در راستای توسعه باغات مثمر این استان با رویکرد بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی و اشتغال بهره‌برداران تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، رضا رحیمی در مراسم روز درختکاری که امروز(15 اسفند) درمرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان برگزار شد، روز درختکاری و هفته منابع طبیعی را فرصت خوبی برای پرداختن به نهال‌کاری عنوان و اظهار کرد: درختکاری یک سنت ایرانی اسلامی است که از نیاکان ما به ارث رسیده و باید با اهتمام به این سنت پسندیده در راستای توسعه فضای سبز استان گام برداریم.

رحیمی در ادامه با اشاره به بالا بودن میزان بارندگی های استان کرمانشاه اظهار کرد: آمارها حاکی از این است که استان کرمانشاه متوسط بارندگی 400 میلیمتر در سال دارد که این موضوع در کنار برخورداری این استان از حدود یک میلیون و 600 هزار هکتار اراضی زراعی، مرتعی و عرصه‌های منابع طبیعی وضعیت خوبی برای توسعه باغات به‌حساب می‌آید و همه اینها در حالیست که آمار باغات این استان به 40 هزار هکتار هم نمی‌رسد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه تاکید کرد: در عین بهره برداری بی‌رویه از منابع آبی و افتادن به جان آب های زیرزمینی، آمارها نشان می‌دهد استان کرمانشاه از نظر شاخص‌های توسعه باغات از میانگین کشوری عقب تر است. رحیمی خواستار توجه ویژه به توسعه درختان و باغات مثمر استان شد و از مسئولین و بهره‌برداران بخش کشاورزی خواست تا از ظرفیت‌های استان با رویکرد بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی بهر‌ه برداران در راستای توسعه باغات استفاده کنند.

رحیمی افزود: مرکز تحقیقات کشاورزی نیز باید به دنبال شناسایی وارینته‌های مناسب با شرایط اقلیمی و آب و هوایی استان باشد. رحیمی در ادامه با اشاره به وجود باغات زیاد در حاشیه شهر کرمانشاه، اظهار کرد: متاسفانه برای احیای این باغات هیچ کاری در استان صورت نگرفته است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه در ادامه با تاکید بر اینکه نگاه معیشتی که به منابع طبیعی لطمه بزند خطرناک است، اظهار کرد: توسعه‌ای ماندگار خواهد بود که بر مبنای پایداری باشد.

به عنوان مثال پروژه‌ای مانند پتروشیمی زمانی خواهد توانست پایدار باشد که با تکیه بر اصول زیست محیطی اجرا شده باشد و فعالیت‌های آن خطری را متوجه منابع طبیعی و محیط زیست نکند.