سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

باغات استان کرمانشاه 19 هزار هکتار توسعه می یابند - نمایش محتوای خبر

 

 

باغات استان کرمانشاه 19 هزار هکتار توسعه می یابند

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه از توسعه 19 هزار هکتاری باغات استان کرمانشاه در قالب یک برنامه پنج ساله خبر داد.

به گزارش ایسنا منطقه کرمانشاه، به نقل از روابط عمومی جهادکشاورزی، خسرو شهبازی افزود: علاوه بر این 19 هزار هکتار، در سطح 10 هزار هکتار نیز کشت باغات دیم در استان را در دستور کار داریم.

شهبازی با اشاره به اینکه سطح باغات استان نسبت به کل کشور پایین بوده و باید این سطح را افزایش دهیم، خاطرنشان کرد: 16 درصد اراضی کشاورزی کشور باغ است که این میزان در کرمانشاه حدود چهار درصد است. شهبازی افزود: در یک برنامه بلندمدت قصد داریم 20 درصد از اراضی استان به باغات اختصاص یابد.

وی اظهار کرد: باغبانی علاوه بر اینکه از نظر اقتصادی مفید است، باعث بالا رفتن کیفیت هوا، تولید اکسیژن و تثبیت کربن و... نیز می‌شود.

وی از برنامه اساسی توسعه باغات پسته، بادام، گل محمدی و سایر ارقام در مناطقی از استان که با محدودیت منابع آبی روبرو هستند خبر دادو افزود: در این مناطق ارقامی که نیاز آبی کمتر دارند، کشت باغی خواهد شد.

شهبازی با اشاره به اینکه در عمده مناطق زیر دست سدها و سامانه گرمسیری توسعه باغات صورت می‌گیرد، افزود: به متقاضیان احیا و اصلاح باغات خدمات کارشناسی، تسهیلات بانکی و یارانه نهال اختصاص داده میشود.

وی در ادامه به برنامه توسعه باغات در سطح شهرستان دالاهو اشاره کرد و افزود: در شهرستان دالاهو 4200 هکتار باغ داریم که به دلیل خشکسالی دچار آسیب شده و نیاز به اصلاح و احیا دارند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با شااره به اینکه در دالاهو با وجود دو سد زمکان و آزادی امکان توسعه باغات فراهم شده است، گفت: در شهرستان دالاهو 100 هکتار باغات دیم ایجاد و 300 هکتار باغ آبی نیز به شیوه نوین با بهره‌برداری از سد زمکان احیا می‌شوند. شهبازی از ایجاد 700 هکتار باغ در دره زمکان اشاره و افزود: باغات این دره کهن سال بوده و نیازمند توسعه و احیا می‌باشد.