رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۲۵ مهر ۱۳۹۸

بالا رفتن سن ازدواج از چالش‌های اصلی کشور - نمایش محتوای خبر

 

 

بالا رفتن سن ازدواج از چالش‌های اصلی کشور

بالا رفتن سن ازدواج از چالش‌های اصلی کشور

مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمانشاه بالا رفتن سن ازدواج را یکی از چالش‌های اصلی کشور در شرایط کنونی عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، سلیمان محبی در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان کرمانشاه، افزایش سن ازدواج را یکی از چالش های اصلی کشور برشمرد و اظهار کرد: دلیل اصلی بالا رفتن سن ازدواج در دختران گرایش آنها به سمت تحصیل و اشتغال می‌باشد. محبی سال‌های ادامه تحصیل پسرها و بعد سربازی رفتن و وقفه بین پایان سربازی و پیدا کردن یک شغل مناسب را هم دلایل بالا رفتن سن ازدواج در پسرها عنوان کرد.

مدیرکل آموزش و پرورش کرمانشاه در ادامه تعارض بین واقعیت‌های جامعه با آنچه که از جوانان انتظار می‌رود را موضوع دیگری دانست که سبب بالا رفتن سن ازدواج شده و تصریح کرد: آنچه در صدا و سیما و رسانه‌ها به عنوان زندگی آرمانی به تصویر کشیده می‌شود و تضاد آن با واقعیت‌های جامعه، فرار جوانان از ازدواج را در پی داشته و تصمیم گیری برای ازدواج را برای آنان سخت کرده است.

وی در ادامه افزایش آمار ازدواج و کاهش آمار طلاق را در گروی شکل‌گیری ازدواج‌های درست گذاشت و خاطرنشان کرد: اگر ازدواج‌ها بر اساس معیارهای درست شکل بگیرند، کمتر به طلاق کشیده خواهند شد. مدیرکل آموزش و پرورش کرمانشاه سپس ازدواج را به شدت تحت تاثیر مسائل اقتصادی دانست و افزود: اقتصاد بر همه چیز و حتی بر دینداری افراد نیز اثرگذار است، لذا انتظار ازدواج کردن از آدم بیکار انتظار درستی نیست.

محبی با تاکید بر تغییر فرهنگ جامعه در مورد سن ازدواج گفت: در جامعه کنونی تصور ازدواج برای دختران 16 و 17 ساله اندکی سخت شده است، چراکه جامعه ازدواج در سنین پایین را حتی ظلم به دخترخانم‌ها می‌انگارد و گاه حتی به این موضوع نگاه غضب آلود هم دارد.

محبی در ادامه برای حضور مشاوران در مدارس و آموزش ازدواج موفق برای دانش‌آموزان سال آخری اعلام آمادگی کرد و افزود: اگرچه این اقدام می‌تواند مثمر ثمر باشد، اما با توجه به بالا رفتن سن ازدواج و تغییر فرهنگ جامعه در مورد سن ازدواج، برگزاری چنین جلساتی در دانشگاه‌ها و برای جامعه فارغ‌التحصیلان می‌تواند کاربردی‌تر باشد.

مدیرکل آموزش و پرورش کرمانشاه با تاکید بر اهیمت برگزاری جلسات و نشست‌های مرتبط با امر ازدواج در راستای نهادینه سازی فرهنگ ازدواج موفق در جامعه گفت: باید افرادی مشاوره و آموزش جوانان در امر ازدواج را بر عهده بگیرند که تاثیرگذاری بالایی بر دیگران داشته باشند.