جهش تولید | جمعه، ۹ خرداد ۱۳۹۹

بانه وره - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

بانه وره

دانلود

در سال ۱۳۵۹ و با شروع جنگ تحميلي عليه ايران ، مردم چند روستای امامی که در مرز عراق زندگي مي كردند ، آواره شده و زمینی را که اکنون در سکونت دارند و در مالکیت روستای خانقاه بوده را در آن زمان به مبلغ ۱۲۰۰،۰۰۰ تومان خریداری و با مجوز مسولین دولتی ، روستایی را در اين منطقه به تدریج ايجاد و آباد نمودند . آنان  در زمينهاي هموار اين منطقه مشغول به كشاورزي شده و به كشت پنبه روي اوردند . در زبان اورامی زمین هموار و نسبتاً بلند را بان و به پنبه وره مي گويند و به همین مناسبت روستا را به نام بانه‌وره نام نهاده­‌اند .

روستای بانه وره بزرگترين روستاي استان کرمانشاه مي باشد كه در شهرستان پاوه و بخش باينگان واقع شده است . این روستا در میان کوه های سر به فلک کشیده شاهو ، ماکوان و آتشگاه محصور است . روستاي بانه وره يکي از پرجمعيت ترين روستاهاي استان كرمانشاه مي باشد و در 110 كيلومتري مركز استان و 17 كيلومتري شهرستان پاوه واقع شده است .

مساحت روستا قريب به 100هکتار مي باشد و از تجمع بيست روستاي نوار مرزي ، شامل دروله علیا ،شيروله ،کاني سالار، ايمان ، کله عليا ، کله سفلي ، پسه ، خور ، زاغه ، کوه سخت ، مله رش، کلور ، دگاگا ،  دره ياب ، سيمان ، بورول و کولسه بوجود آمده .

جمعیت این روستا بنابه آمار سرشماری در سال ۸۵ چيزي در حدود ۵۰۳۱ نفر برآورد شده است و اغلب آنان به شغل دامداری و کشاورزی اشتغال دارند  .

مذهب مردم این روستا سنی (شافعی) میباشد و به زبان كردي تكلم مي كنند . مهمترين طايفه كه در اين منطقه زندگي مي كند ، طايفه ي امامي است . طایفه امامی یکی از قبیله‌های کُرد و از طوایف جاف مي باشد که اکثرا در دهستان بانه وره سكونت دارند و عده زیادی از این طایفه در کردستان عراق به سر مي برند . در گذشته این طایفه در زمستان‌ها به ناحیه ی گرمسیری دروله، لاوران ، کانی ، سالار کولور  و دیگر نواحي مرزی کشور که نسبت به  قسمت‌های دیگر گرمتر بوده مهاجرت می‌کردند و در تابستان به ناحیه ی سرد سیری همچون شاهو ، میگوره و  سوروان مهاجرت كرده و روزگار مي گذراندند و در حال حاضر بیشتر افراد این قبیله  در دهستان بانه وره که از توابع شهرستان پاوه است  ، زندگي مي كنند . شايد اغلب شما نام حسين كوه كن را شنيده باشيد .

حسين معروف به «حسين كوه كن» پيرمرد ساكن دهستان بانه وره از توابع شهرستان پاوه، سالهای زیادی است  كه تنها با يك کلنگ دل کوه را میشکافد  تا بیستون دیگری را فراراه علاقمندان کوه و کوهنوردی قرار دهد. سيدحسين عثمانی، پيرمرد ۸۳ ساله بانه وره ای  همچون فرهاد كوهكن با تراشيدن و شكافتن دل كوه،  بنايي تاريخي در منطقه زيباي ميگوره براي آيندگان به يادگار گذاشته.  منطقه توريستي و زيباي ميگوره در ۲ کیلومتری دهستان بانه وره واقع شده است .جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ