رونق تولید ملی | شنبه، ۲۷ مهر ۱۳۹۸

باید توان تاب‌آوری دانش‌آموزان را بالا برد - نمایش محتوای خبر

 

 

باید توان تاب‌آوری دانش‌آموزان را بالا برد

باید توان تاب‌آوری دانش‌آموزان را بالا برد

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمانشاه با تاکید بر لزوم نهادینه شدن امنیت پایدار، گفت: منظور از امنیت پایدار نه امنیتی است که با اقتدار پلیس حاصل می‌شود، بلکه به معنای امنیتی است که در سایه اقتدار فرهنگی بدست می‌آید.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، بهمن مرادی‌فر در مراسم افتتاحیه نظام ائتلاف ملی مراقبت اجتماعی دانش‌آموزان (نماد) که امروز (23 دی) در پژوهشسرای دانش‌آموزی کرمانشاه برگزار شد، وجود نظام مراقبتی و حفاظتی را در راستای دستیابی به سلامت ضروری قلمداد کرد و افزود: آموزش و پرورش با ورود به این مقوله خواهد توانست نقش مهمی در دستیابی به سلامت عمومی ایفا کند.

مرادی‌فر تاکید کرد: آموزش و پرورش به عنوان رکن رکین جامعه نباید از آسیب‌های اجتماعی مبتلا به جامعه غفلت کند، زیرا غفلت در این حوزه سبب خواهد شد تا در بخش‌های دیگر نیز نتوانیم چندان کارآمد باشیم. معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمانشاه تاکید کرد: از نخستین روزی که دانش‌آموزان در مدرسه حاضر می‌شوند باید با آنها همراه شده و با اقدامات پیشگیرانه آنها را در برابر آسیب‌های مختلف اجتماعی مصون کرد.

وی پیشگیری فعالانه را راهکار اصلی مقابله با آسیب‌های اجتماعی برشمرد و گفت: باید مدیریت لازم برای ایجاد این نوع از پیشگیری انجام شود و با تدوین برنامه‌هایی برای غنی سازی اوقات فراغت دانش‌آموزان، از افتادن آنها در دام آسیب‌های اجتماعی جلوگیری کنیم.

مرادی‌فر در ادامه بالا بردن توان تاب‌آوری دانش‌آموزان در برابر خشونت را ضروری قلمداد کرد و افزود: یکی از رسالت‌های فرهنگیان تلاش در زمینه بالا بردن میزان تاب آوری دانش‌آموزان می باشد، زیرا در صورت نهادینه شدن فرهنگ کنترل خشونت بسیاری از آسیب‌ها از جامعه رخت بر خواهند بست.

وی در ادامه ضرب و جرح عمومی، تهدید‌ها، توهین‌ها، طلاق و... را زاییده خشونت برشمرد و اظهار کرد: اگر مهارت کنترل خشم از ابتدا در ذهن دانش‌آموزان نهادینه شود، بهتر می توان بر مشکلات فائق آمد. معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمانشاه سپس با تاکید بر لزوم نهادینه شدن امنیت پایدار، دستیابی به این مهم را در گروی برنامه‌ریزی و اقدامات پیشگیرانه دانست و اظهار کرد: منظور از امنیت پایدار نه به معنای امنیتی است که با اقتدار پلیس حاصل می‌شود، بلکه به معنای امنیتی است که در سایه اقتدار فرهنگی بدست می‌آید. وی اضافه کرد: جوامعی که امنیت پایدار دارند، در سایه امنیت فرهنگی به این مهم دست پیدا کرده‌اند.

حیدرعلی رضائیان رئیس اداره مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی اداره کل اموزش و پرورش استان کرمانشاه نیز در این نشست اظهار کرد: طرح ائتلاف ملی در شش مدرسه آموزش و پرورش ناحیه یک کرمانشاه اجرایی خواهد شد.

رضائیان ادامه داد: طرح نماد از ماه رمضان امسال با رمز "یا زهرا" در کشور آغاز شده و قرار است امسال در تعدادی از مدارس شش استان کشور به صورت پایلوت و آزمایشی اجرا شود و در صورت موفقیت آمیز بودن در سال آتی در مداس بیشتری از کشور اجرایی خواهد شد. رضائیان ابراز امیدواری کرد: اجرایی شدن این طرح بتواند نقش مهمی در کاهش آسیب‌های اجتماعی داشته باشد.