رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۸

باید نهضتی برای توسعه جنگل‌کاری در استان ایجاد شود - نمایش محتوای خبر

 

 

باید نهضتی برای توسعه جنگل‌کاری در استان ایجاد شود

باید نهضتی برای توسعه جنگل‌کاری در استان ایجادشود

استاندار کرمانشاه توسعه جنگل کاری و درختکاری در استان را مستلزم آغاز نهضتی با مشارکت دستگاه‌های ذیربط عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه کرمانشاه، اسدالله رازانی در پنجمین جلسه کارگروه آب، کشاورزی و منابع طبیعی استان با اشاره به نزدیک شدن فصل درختکاری، افزود: ایجاد فضای سبز و تفرجگاهی در حاشیه جاده‌ها یک ضرورت است و در این خصوص باید اقدامات اساسی صورت گیرد.

رازانی با بیان اینکه درختکاری در حاشیه جاده‌های استان تعدیل کننده مشکلاتی از جمله بوران، تصادفات و... است، خاطرنشان کرد: جنگل کاری در حاشیه جاده‌های استان یک مساله بین بخشی است.

استاندار کرمانشاه با اشاره به رفع موانع برای توسعه جنگل کاری در استان گفت: محدودیت منابع مالی نیز نباید جلوی توسعه فضای سبز را بگیرد.

خسرو شهبازی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه نیز با اشاره به اهمیت توسعه جنگل کاری و درختکاری در استان گفت: تاکنون در حاشیه جاده‌های استان حدود 180 هکتار عملیات جنگل کاری انجام شده است.

وی با بیان اینکه جنگل کاری در سطح 790 هکتار دیگر از جاده‌های استان به صورت لکه‌ای در دست اقدام است، افزود: احداث جنگل و درختکاری در حاشیه جاده‌های استان به منظور زیبایی بخشی و ایجاد استراحتگاه‌ها و پارک‌های جنگلی در استان انجام می‌شود.

شهبازی با اشاره به برنامه 20 ساله منابع طبیعی در خصوص جنگل کاری اشاره و خاطرنشان کرد: منابع طبیعی استان طی این مدت حدود 200 هزار هکتار به سطح جنگل‌های استان اضافه می‌کند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با بیان اینکه باید از تخریب عرصه‌های جنگل جلوگیری شود افزود: در این زمینه نیاز به هماهنگی میان دستگاه‌های ذیربط است.

مجتبی نیک کردار معاون عمرانی استانداری کرمانشاه نیز در خصوص اقدامات انجام شده در زمینه جنگل‌کاری  و درختکاری در حاشیه بزرگراه راه کربلا گفت: اثرات مثبت درختکاری در این مسیر قابل توجه بوده و توانسته مفید واقع شود.

نیک کردار گفت: در توسعه جنگل‌های استان استفاده از ظرفیت‌های منابع طبیعی، دهیاریها و گروه‌های مردم نهاد موثراست.

مراد شیخ ویسی مدیر کل منابع طبیعی استان کرمانشاه نیز در ادامه گفت:  در سنوات گذشته حدود 300کیلومتر عملیات جنگل کاری در استان انجام شده است.

شیخ ویسی با اشاره به مشکلات جنگل کاری در استان افزود: مشکلاتی از جمله توسعه و تعریض جاده‌ها، عدم رعایت حریم راه‌ها توسط مالکین اراضی، عشایر کوچ رو و... از جمله این مشکلات است.

وی پدیده خشکسالی را از مهمترین مشکلات جنگل کاری در استان اعلام کرد و گفت: از سال 1390 به بعد استان کرمانشاه با پدیده خشکسالی مواجه بوده است.