جهش تولید | شنبه، ۹ اسفند ۱۳۹۹

با کلاس ‌اولی‌های مضطرب چگونه برخورد کنیم؟ - نمایش محتوای خبر

 

 

با کلاس ‌اولی‌های مضطرب چگونه برخورد کنیم؟

با کلاس ‌اولی‌های مضطرب چگونه برخوردکنیم؟

یک روانشناس کودک با بیان اینکه کلاس‌اولی‌هایی که تجربه رفتن به مهدکودک یا پیش دبستانی را نداشته‌اند این روزها مضطرب هستند، گفت: توصیه‌ می‌شود والدین این افراد چند روزی پیش از شروع سال تحصیلی فرزندشان را به مدرسه برده و او را از قبل با این محیط آشنا کنند.

عظیم عظیمی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، افزود: در این آشنایی اولیه با محیط مدرسه، والدین باید همراه کودک بوده و با او سر کلاس حاضر شوند و به او تجربه مدرسه رفتن را بدهند.

عظیمی افزود: حضور کلاس‌اولی‌ها سر کلاس درس و نشستن روی نیمکت‌ها و کسب تجربه در مورد این محیط جدید می‌تواند نقش مهمی در کاهش استرس و اضطراب‌ آنها در زمان شروع رسمی مدارس داشته باشد.

این روانشناس کودک افزود: این حضور کوتاه مدت همراه با والدین در مدرسه می‌تواند نقش مهمی در برقراری ارتباط دانش آموز با فضای درس و مدرسه داشته باشد.

عظیمی در ادامه از والدین خواست تا در روزهای اول سال تحصیلی همراه فرزندشان به مدرسه رفته و او را همراهی کنند و در صورت لزوم کمی زودتر به خانه برگردانند تا او کم کم با محیط مدرسه انس بگیرد.

این روانشناس کودک در ادامه نقش مربیان و معلمان مدارس را در از بین بردن اضطراب کلاس‌اولی‌ها مهم دانست و افزود: معلمان باید محیط مدرسه را با شادی و نشاط همراه کرده و با چهره‌های بشاش و خندان و با ظاهری آراسته سر کلاس درس حاضر شوند.

عظیمی در ادامه اشاره‌ای هم به کلاس‌اولی‌هایی که تجربه حضور در مهدهای کودک و پیش‌دبستانی را دارند داشت و افزود: این دسته از کلاس‌اولی‌ها استرس حضور در مدرسه را ندارند، اما ممکن است مقررات سخت و تکالیف مدرسه اندکی آنها را مضطرب کند.

عظیمی افزود: کودکان در دوران مهدکودک و پیش دبستانی بصورت جدی انجام تکالیف را بر عهده نداشته‌اند و لذا وادار کردن آنها به انجام تکالیف درسی باید با ملایمت و به دور از خشونت بوده و والدین نباید با فشار آوردن در انجام تکالیف درسی آنها را از درس و مدرسه دلزده کنند.