جهش تولید | شنبه، ۹ اسفند ۱۳۹۹

برای جذب گردشگر باید اصالت‌ها را حفظ کنیم - نمایش محتوای خبر

 

 

برای جذب گردشگر باید اصالت‌ها را حفظ کنیم

برای جذب گردشگرباید اصالت‌ها را حفظ کنیم

استاد دانشگاه کامپلوتنس مادرید گفت: برای جذب گردشگر بیشتر نیاز است اصالت‌ها را حفظ کنیم، زیرا آنچه که بازدیدکننده را جذب می‌کند، اصالت است.

میگل انخل ترو ایتینیو در حاشیه برگزاری کارگاه آموزشی یونسکو در بیستون، در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه اظهارکرد: آثار میراث فرهنگی، نقاط ویژه و منحصر به فرد هر کشوری برای جذب و جلب گردشگران است، لذا نیاز است کشورها قبل از هرچیز به شناسایی، حفاظت و حراست ویژه از این آثار بپردازند.

وی ادامه داد: وقتی قرار است یک سایت جهانی را به مقصد گردشگری تبدیل کنیم، باید تمامی ابعاد آن را در نظر داشته باشیم، یعنی اینکه هم جنبه‌های حفاظتی و اصالتی اثر را در نظر بگیریم و هم به نحوی عمل کنیم که امکانات برای بازدیدکنندگان میسر باشد.

استاد دانشگاه مادرید اسپانیا تصریح کرد: چالش اصلی در بحث توسعه گردشگری در محوطه‌های میراث جهانی این است که چگونه این مکان‌ها را مدیریت کنیم که ضمن حفظ اصالت اثر، گردشگران بیشتری هم بتوانیم جذب کنیم.

ایتینیو یادآور شد: از دیگر کارهایی که نیاز است در محوطه‌های تاریخی انجام شود، این است که باید همزمان با دیدن مسائل و نیازهای سایت، نیازهای جامعه محلی پیرامونی را نیز ببینیم و آنها را مدیریت کنیم.

وی با بیان اینکه گردشگری موتور توسعه و ایجاد تغییرات در جهان است، ادامه داد: تا سال 2020 تعداد گردشگران بین المللی به 1.6 میلیارد نفر خواهد رسید که در مقایسه با سال 1995 با 564 میلیون گردشگر، رشد بسیار سریعی را مشاهد می‌کنیم.

استاد دانشگاه مادرید تاکید کرد: بدون حفاظت و حراست کامل از میراث فرهنگی نمی‌توان گردشگری را توسعه داد.

ایتینیو افزود: ارتباط بسیار نزدیکی بین میراث فرهنگی و گردشگری وجود دارد، لذا باید کاربرد جدیدی مناسب با جامعه امروز به آثار میراث فرهنگی اختصاص دهیم.

استاد دانشگاه کامپلوتنس مادرید اسپانیا گفت: باید از چند فرهنگی ناشی از توریسم جلوگیری کنیم، لذا افزایش تعداد گردشگران باید هماهنگ با ظرفیت آن محوطه باشد و این ظرفیت‌ها را نیز باید با زوایای مختلف بررسی کرد.

گفتنی است: کارگاه آموزشی چهار روزه یونسکو در بیستون با عنوان «مدیریت گردشگری پایدار در محوطه های میراث جهانی» در کاروانسرای عباسی مجموعه ثبت جهانی شده بیستون در حال برگزاری است.