رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۳ مهر ۱۳۹۸

برای دانش‌آموزان لوازم مدرسه‌ خیلی گران‌ نخرید - نمایش محتوای خبر

 

 

برای دانش‌آموزان لوازم مدرسه‌ خیلی گران‌ نخرید

برای دانش‌آموزان لوازم مدرسه‌ خیلی گران‌ نخرید

یک کارشناس ارشد علوم تربیتی به خانواده‌ها توصیه کرد، برای فرزندانشان لوازم‌التحریر و لوازم مدرسه‌ای بخرند که نه خیلی گران‌قیمت باشد و نه خیلی ارزان قیمت.

جهانگیر مرادی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، با اشاره به متفاوت بودن وضعیت اقتصادی خانواده‌ها، خرید وسایل مدرسه خیلی ارزان قیمت و خیلی گران‌قیمت برای دانش‌آموزان را به خانواده‌ها توصیه نکرد و گفت: لوازم ارزان‌قیمت مرغوب نبوده و می‌تواند سلامت دانش‌آموزان را به مخاطره بیاندازد

 مرادی با بیان اینکه لوازم التحریر و دیگر وسایل مورد نیاز درس و مدرسه دانش‌آموزان باید از انواع نسبتا مرغوب خریداری شود، گفت: انواع بی‌کیفیت این وسایل می‌توانند سلامت جسمی دانش‌آموزان را تهدید کند.

این کارشناس ارشد علوم تربیتی سپس از خانواده‌ها خواست تا از خرید لوازم التحریر معطر برای درس و مدرسه فرزندانشان هم صرف نظر کنند، چرا که خرید این نوع از وسایل می‌تواند در تحریک حس بویایی دانش‌آموزان اثرگذار بوده و زمینه ساز ایجاد حساسیت در آنها شود.

مرادی افزود: لوازم التحریر معطر می‌تواند بر روی اعصاب و روان دانش‌آموزان اثرات سوء داشته باشند. مرادی در ادامه با بیان اینکه خرید وسایل مدرسه گران‌قیمت نیز می‌تواند در ایجاد تبعیض بین دانش‌آموزان در محیط مدرسه موثر باشد، گفت: این موضوع به این دلیل است که دانش‌آموزان با بهترین و مرغوب‌ترین وسایل معمولا نسبت به دیگر همکلاسی‌های خود احساس برتری می‌کنند.

مرادی گفت: داشتن وسایل مدرسه گران‌قیمت برخی از دانش‌آموزان در ایجاد بی‌انگیزگی دیگر دانش‌آموزانی که وسایل مرغوب و گراقیمت ندارند به درس و تحصیلی بی‌تاثیر نخواهد بود.

این کارشناس ارشد علوم تربیتی در ادامه خرید لوازم مدرسه ساده را به خانواده‌ها توصیه کرد و افزود: این نوع از وسایل معمولا جذابیت خود را از دست نمی‌دهند و تا مدت‌های زیادی برای دانش‌آموز قابل استفاده خواهند بود.

مرادی در ادامه از خانواده‌ها خواست تا در جریان خرید لوازم مدرسه با فرزندانشان مشارکت داشته باشند و نه اجازه بدهند که آنها تنها به خواست و سلیقه خود خرید کنند و نه اینکه آنها را کاملا محدود کنند.

این مشاور مدرسه افزود: محدود کردن دانش‌آموزان در خرید وسایل مدرسه سبب خواهد شد تا وسایل خریداری شده مطابق خواست و سلیقه آنها نبوده و آنها را از درس و مدرسه دلسرد کند و از دیگر سو نیز آزاد گذاشتن کامل دانش‌آموزان در خرید وسایل مدرسه سبب خواهد شد تا آنها در سنین بزرگسالی کمتر با دیگران و والدین خود در تصمیم‌گیری‌های خود مشارکت داشته باشند.

این کارشناس ارشد علوم تربیتی با بیان اینکه واگذاری حق انتخاب کامل به دانش‌آموزان در خرید سبب خواهد شد تا به آنها این احساس القا شود که هر انتخابی که دارند درست است، افزود: مشارکت والدین و دانش‌آموزان در انتخاب وسایل مدرسه سبب خواهد شد تا آنها روحیه تصمیم‌گیری گروهی را بیاموزند.