سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

برای نذر خون در تاسوعا و عاشورا تجمع نکنید - نمایش محتوای خبر

 

 

برای نذر خون در تاسوعا و عاشورا تجمع نکنید

برای نذر خون در تاسوعا و عاشورا تجمع نکنید

مدیر روابط عمومی انتقال خون استان کرمانشاه از آمادگی این سازمان برای گرفتن نذرخون مردم در ایام ماه محرم خبر داد.

یدالله نوری در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، با بیان اینکه بسیاری از مردم در این ایام نذر خون دارند، افزود: سازمان انتقال خون آماده خونگیری از مردم از ابتدای محرم تا اربعین است.

وی از افزایش ساعت کاری مرکز خونگیری بلوار شهید بهشتی (ساختمان انتقال خون استان) تا ساعت 19 و 30 دقیقه شب در این ایام خبر داد و گفت: این مرکز همه روزه به غیر از جمعه‌ها یکسره از 7 و 30 دقیقه صبح باز است.

مدیر روابط عمومی انتقال خون استان کرمانشاه ساعت کاری مرکز خیابان منزه را نیز همه روزه به غیر از روزهای جمعه در ساعات اداری اعلام کرد.

نوری با اشاره به اینکه مردم تا اربعین هم می‌توانند نذر خون خود را ادا کنند، از شهروندان خواست از تجمع برای اهدا خون در دو روز تاسوعا و عاشورا خودداری کنند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به عمر کوتاه فرآورده‌های خونی خصوصا پلاکت که سه تا پنج روز عمر مفید دارد، اگر با مازاد خون اهدایی مواجه باشیم دیگر پس از چند روز غیرقابل استفاده خواهد بود.

مدیر روابط عمومی انتقال خون استان کرمانشاه تاکید کرد: در این صورت اگر در روزهای بعدی با کمبود خون مواجه شویم دیگر امکان فراخوان برای ما وجود ندارد، چون باید فاصله معینی بین زمان اهدا خون افراد رعایت شود.

نوری با اشاره به نیاز 120 تا 140 واحدی پلاکت برای مراکز درمانی و مصارف پزشکی، عنوان کرد: اگر بیش از این نیاز اهدا خون داشته باشیم، امکان نگهداری طولانی مدت آن وجود ندارد و هدر خواهد رفت. وی اظهار کرد: به همین دلیل است که برای این ایام مراکز خونگیری سیار در نظر نگرفتیم.